Close

Zapisujte si (úplně) všechno – díl I.

Všichni to umíme, ale kdo z nás to dělá opravdu dobře?
Příliš mnoho podnětů zaměstnává náš mozek zcela zbytečně. Řešení je při tom nesmírně jednoduché. Musí se to ale dělat správně. Podívejte se na video a vyvarujte se třem typickým chybám. Zjistěte, jak si zapisovat, aby to skutečně fungovalo.

Dnešní doba je pro náš mozek náročná:

  • Každé dva roky se množství dat na celé zemi zdvojnásobí.
  • Člověk je ze své práce vyrušen průměrně každých osm minut.
  • Vše se zrychluje – doprava, komunikace, dokonce i chůze.
  • Vše se mění.

Většina stresu nepochází z toho, že toho máme moc. Největší stres vzniká ze všeho započatého a nedokončeného, z myšlenek na povinnosti, které se nám neustále objevují v hlavě. Volně dle Stephen Covey

 

Příliš mnoho stresu

Mozek jako počítač

Když bychom mozek člověka srovnali s počítačem, tak informace v něm uložené by se daly přirovnat k datům uloženým na hard disku, a to, nad čím v konkrétním okamžiku přemýšlíme, k operační paměti RAM. Ta je omezená a jsme v ní schopni zpracovávat jen malé množství informací. Většina vystresovaných lidí má tuto paměť přeplněnou k prasknutí. Neustále je něco rozptyluje, soustředění jim ruší vnitřní přetížení jejich vlastní mentální kapacity.

Řešením je vyházet VŠECHNY starosti na papír, a pak je uspořádat do dílčích kroků. Pokud si totiž věci uchováváte jenom v hlavě, je velmi těžké dosáhnout pocitu kontroly a uvolnění.

Díky tomu, že budete mít všechny starosti napsané, budete na ně moci přestat myslet (tedy připomínat si je) a budete moci o nich začít přemýšlet. Místo, abyste si desetkrát za den vzpomněli, že máte něco udělat (a desetkrát to nestihli), budete moci přemýšlet o práci samotné. Dita Zandl

Jak si zapisovat

Aby se Vám hlava opravdu uvolnila, je potřeba dodržovat 3 základní pravidla:

  1. Myšlenku si zapište nejpozději v té chvíli, kdy Vás napadne, že ji nesmíte zapomenout. Jen tak zabráníte případnému zapadnutí nápadu. Zapisujte si věci týkající se práce i osobního života. Zapisujte si klidně úplně všechno (seznam na nákup, pracovní úkoly i to, že chcete večer umýt nádobí).
  2. Vše si zaznamenávejte na jedno místo (do sešitu, diáře či chytrého telefonu). Pokud byste si zapisovali na více míst, nebo dokonce na různé lístečky, zůstane Vám v hlavě obava, že poznámku nemusíte najít. V hlavě Vám pak sice nebude strašit seznam úkolů, ale budete věnovat zbytečné úsilí tomu, abyste nezapomněli, kam jste si to zapsali.
  3. Svůj zápisník mějte vždy při sobě. Jen tak se na něj budete moct vždy spolehnout, získat informace právě, když je budete potřebovat, nebo si zapsat nápad právě v okamžiku, kdy ho dostanete.

Zapisování má i spoustu dalších výhod. O nich a o tom, proč je pro mozek lepší dělat si poznámky rukou, se dozvíte v dalším díle.

Jak si zapisovat všechno

Autorka: Zuzana Ježková