Close

Jak dodržet předsevzetí a 5 nejčastějších chyb

Předsevzetí

Síla jediného cíle: Jak začít rok 2024 splněným předsevzetím🔥

Proč je většina novoročních předsevzetí odsouzena k zániku už v momentě, kdy je vyslovíte? Důvodů je hned několik a nejjednodušší z nich zní, že se vám do nich ve skutečnosti vůbec nechce. Možná si těch předsevzetí dáváte moc, možná si dáváte nereálné cíle a možná se až příliš bojíte neúspěchu. Ale nevěšte hlavu. S trochou příprav to letos zvládnete! Čtěte dál a odhalte, jak dodržet předsevzetí!

1. ledna se nic nezmění, pokud se nezměníte vy

Spousta lidí se mylně domnívá, že spolu se starým rokem automaticky skončí i nějaká etapa jejich života a s prvním lednem začnou s čistým štítem. Jenže odevzdat takhle zodpovědnost za svůj život novému roku je velmi rychle následováno zklamáním. S prvním lednem se totiž nezmění vůbec nic. Váš život se změní, až se změníte vy. 

Pokud víte, jaké změny ve svém životě chcete nebo musíte udělat, abyste byli šťastnější, zdravější nebo úspěšnější, je potřeba to řádně vysvětlit svému mozku. Právě náš mozek je totiž neúnavný škodič, co se týče životních změn.

Divíte se? Váš mozek by přece měl chtít, abyste jedli brokolici místo hranolek a měl by vám být oporou, když chcete jezdit do práce na kole místo autem. Jenže náš mozek nemá rád velké změny! Proto musíme postupovat opatrně a s rozmyslem, abychom ho úplně nevystrašili. Tak jak na to?

Jedno předsevzetí je lepší než žádné, a rozhodně lepší než tři

Vžijte se do role úspěšného spisovatele. Máte nápad na 3 fantastické romány. Jaký postup má podle vás větší šanci na úspěch?

 1. Když začnete psát všechny tři naráz a každý půlden se budete věnovat jinému,
 2. nebo když si všechny 3 nápady zapíšete, věnujete se jednomu, dokončíte ho, a pak začnete psát další?

Správnou odpověď určitě poznáte. 

Soustředit se na více úkolů či předsevzetí naráz stojí obrovskou porci energie. Každá nedokončená věc je navíc další zátěžpro náš mozek, který si ji neustále dokola připomíná. A ve výsledku už nám nezbyde žádná energie pro samotné plnění předsevzetí. 

>>> Tomuto fenoménu, známému jako “efekt Zeigarnikové” se intenzivně věnuji ve svém webináři ZDARMA: Jak dotáhnout do konce vše důležité, i když nemáte dost času a sebedisciplíny.

Nejefektivnější tedy je postupovat jako zmíněný spisovatel. Napište si všechno, čeho chcete v tomto roce dosáhnout, zvolte si svou prioritu a té se věnujte. Až budete mít radost z dosažených výsledků, můžete přizvat i druhé předsevzetí. Ale ne dříve než za 2 až 3 měsíce, ať si nevyčerpáte energii a nadšení.

Co opravdu nechcete, ani leden nespasí

Je veliký rozdíl mezi tím „být štíhlý“ a „hubnout“, nebo „být úspěšný“ a „pracovat od rána do večera“. Často si zvolíme atraktivní cíl, ale nedochází nám, že cesta k němu není lemována dortíky a odpočinkem. 

Uvědomte si tedy, jak bude vypadat proces, do kterého se plánujete pustit. Opravdu CHCETE tu trnitou cestu absolvovat? 

(Klidně na chvíli přestaňte číst a zamyslete se.)

Možná jste přišli na to, že je vámi zvolené předsevzetí až příliš velké sousto. Nevadí, tak ho upravte! Místo „shodit 20 kilo“ se zavažte „snídat zdravě“. To už by šlo, ne? A až si budete jistí v kramflecích (třeba za 3 měsíce), můžete přidat i zdravý oběd 2x týdně, nebo dlouhé procházky. 

Vhodný parťák je lepší než sto moudrých rad

„Ale no tak si dej. Jedna tě přece nezabije.“ Ať už vám babička v dobré vůli nabízí buchtu, když držíte dietu, nebo škodolibý kolega cigaretu o polední pauze, rozhodně vám vaše předsevzetí nijak neulehčují.

Proto je potřeba seznámit své nejbližší okolí se svými plány, touhami a cíli a poprosit je o pochopení. Najít dobrou podpůrnou skupinu zvládnete buď mezi kamarády, v rodině, nebo klidně na Facebooku (můžete se rovnou přidat do mé FB skupiny Hodina navíc každý den, a hledat podporu tam).

Když vám dojde energie nebo ztratíte motivaci, budete se mít na koho obrátit. Parťák vám připomene vaše cíle a možná vám nabídne pomocnou ruku, jak jich dosáhnout.

Zároveň vám vysvětlí, že pokud jste ve svých plánech poněkud zaškobrtli a večer se nacpali dvěma pytlíky brambůrků, tak to nevadí a netřeba házet flintu do žita nebo ručník do ringu. Prostě se jednou něco nepovedlo. No a? Důležité je nebičovat se za to a pustit se do toho znovu s o to větší vervou.

Jak dodržet novoroční předsevzetí krok po kroku

 1. Napište si, co byste chtěli tento rok zvládnout.
 2. Uvědomte si, že to určitě všechno nezvládnete.
 3. Pochvalte se, že se na sebe za to vůbec nezlobíte.
 4. Vyberte si jeden cíl, kterého opravdu chcete dosáhnout. Cíl, který je vaší prioritou a nejvíc zlepší váš dosavadní život.
 5. Rozepište si, jaká cesta vede k vašemu vysněnému cíli.
 6. Zvolte první minikrůček, abyste nevystrašili svůj mozek. Začněte ho plnit.
 7. Zaškobrtněte, odpusťte si to a zkuste to znovu. (Opakujte několikrát)
 8. Po týdnu, nebo několika týdnech, kdy se 1. krůček jeví jako brnkačka, přidejte minikrůček č.2.
 9. Přidávejte, nespěchejte, chvalte se, sdílejte, škobrtejte, odpouštějte si, zkoušejte.
 10. Radujte se z prvního zvládnutého předsevzetí v životě.
 11. Po 2-3 měsících začněte znovu od bodu 4 s dalším předsevzetím.

Pokud chcete odhalit, jak si vybrat právě jeden cíl, přijďte ZDARMA na webinář pro všechny, kteří chtějí přestat odkládat priority.

Naučte se, jak úspěšně dokončit důležité projekty pomocí jednoduché metody DOTAHOVACÍHO ŽEBŘÍKU.

A to i přesto, že si myslíte, že máte málo času, energie a sebedisciplíny.


Zuzana Ježková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..