Close

Jak se změnit? A jde to vůbec?

jak se změnit ledovec
Michal Petr

No jo, ono se lehce řekne „změnit se k lepšímu“. Těžší je to udělat. Nechci tímto článkem zapadnout do řady rádoby pozitivního myšlení. Nechci ani tvrdit, že změna, která může být pro vás i vaše blízké prospěšná, je snadná. Chci vás však upozornit na některé nezbytné kroky, které je dobré na cestě ke změně udělat či o nich alespoň vědět.

Již jsme si říkali, že opravdu trvalá změna nepochází pouze z úpravy „fasády“ (hezčí vlasy, nový make-up apod.), ale zejména ze spojení vnější i vnitřní práce. Pojďme se podívat o krůček dál.

Pokud jsme v nějaké oblasti našeho života nespokojení, je to pro nás signál: „Aha, tady potřebuji udělat nějakou změnu.“ Pak hledáme v časopisech, knihách či webu radu a návod, kudy na to. Mám pro vás špatnou, ale i dobrou zprávu současně: žádný jednoduchý návod neexistuje. Obecné návody v bodech si přečteme, řekneme si „jo, na tom něco je“, ale často se nám nedaří je dobře včlenit do našeho života. Na složité rady zase není nikdo zvědavý, nemá na to čas nebo to vyžaduje příliš velké úsilí. Kde je tedy ta dobrá zpráva?

Pokud chcete jet do Olomouce, může být užitečné vědět, kde leží a kudy se tam dostat. Co je však nejpodstatnější: místo, odkud vyrážíte; místo, kde jste právě teď. Dobrá zpráva je, že ať už vyrážíte odkudkoliv, potřebujete vědět pouze 3 věci: kde jste, kam chcete a jakým způsobem se tam dostanete. Přitom je dobré mít na paměti, že změna se nikdy neděje izolovaně!

Jak se změnit?

Jak se změnit - jiný úhel pohleduJak na celkovou změnu? Co to znamená? Změna v jedné oblasti vždy ovlivní i jinou. Vzhled ovlivní, jak se cítíme; jak nám je na duši je vidět na našem chování… Chcete zlepšit vzájemnou komunikaci s partnerem či manželem? Udělejte změnu na více rovinách: upravte se, abyste byla k světu. Usmějte se, i když se vám moc nechce. Zkuste s ním mluvit trochu jinak nebo o něčem jiném, než jste zvyklá. Zkuste si, co se stane, když se např. místo stížností, jak je život těžký a co ti druzí dělají špatně, zaměříte na to dobré, na to, co funguje; co vám dělá radost a co oceňujete.

Zkuste si pohrát nejen s tím, jak vypadáte, ale i s tím, jak se chováte. Chcete-li ještě o krůček dál, zkoušejte se na sebe a na druhé dívat „jinýma očima“. Když sama sebe vnímáte jako někoho, kdo je hodnotný sám o sobě, je mnohem lehčí si např. říct o pomoc či ukázat své kvality, než když o sobě máte představu, že jste chudák, který si nic nezaslouží a život je za trest. Poslechněte si, jak zní slovo „před-stava“ = něco, co je předtím, než se to stane viditelnou realitou. Jaké o sobě máte představy? Podporují vás či jsou pro vás omezením, podtržením nohou?

Jsem dobrý/á taková, jaký/á jsem…

Znát místo, kde právě teď jsem, je prvním krokem k jakékoliv změně. Je dobré si připustit a uvědomit, co si o sobě vlastně myslíme, jak sami sebe prožíváme. Máme se rádi nebo se spíše máme tendenci odsuzovat? Věříme, že si zasloužíme lásku jen pro nás samé nebo si ji musíme nějak vysloužit (třeba tím, že musíme o druhé pečovat nebo být na ně milí a oni nás za to mají rádi)? Přitom jsme zvyklí se spíše dívat ven, na druhé (jak vypadají, jak se chovají, co říkají, co si asi myslí…), na sebe nějak zapomínáme.

Jak se změnit cestaDobrá zpráva je, že změna je možná. Musíme však začít tam, kde jsme. Znám spoustu lidí, kteří mají představu o tom, jací by rádi byli, jací by měli být apod. Pak jsou na sebe naštvaní, že nedosahují svého ideálu. Ideál je dobré mít – to je naše vize, směr, kterým chceme jít (pamatujete? Olomouc…). Ale nemá cenu si nadávat za to, že jste stále ještě v Brně nebo dokonce mimo republiku. Jste prostě tam, kde jste. Uvědomte si to, dovolte si přijmout fakt, že to tak je a přijměte to. A máte půl práce hotovo. Když totiž nebojujeme proti tomu, jací jsme, máme volnou energii na změnu, kterou potřebujeme udělat.

Tohle všechno samozřejmě nejde lehce, někdy k tomu dokonce potřebujeme někoho, kdo by s námi naši cestu mohl jít. Je pak lepší mít někoho, kdo už někdy do Olomouce jel a zná všechny objížďky a zkratky. Vyšlapat si cestu sám za sebe však také není k zahození, protože z každé zkušenosti se můžeme poučit. A to, co jsme se naučili, pak můžeme lépe využít pro sebe i pro druhé.

Článek navazuje na: Víte, jak myšlenky ovlivňují Váš vzhled?

Bylo zveřejněno na blogu Michala Petra. Děkuji, že Michal umožnil zveřejnit článek i zde.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..