Close

Deník vděčnosti: Přistihnete se, když jste šťastní, a zapište si to

deník vděčnosti

Prováděním tohoto cvičení (deník vděčnosti) můžete prokazatelně trénovat a měnit svůj mozek tak, aby více vnímal pozitivní události, a Vy jste byli ve svém životě spokojenější a vyrovnanější.

Deník vděčnosti

Zkuste se v následujících dnech více pozorovat. A přistihněte se, když se Vám něco podaří či se z něčeho budete radovat (obvykle jsme totiž nastaveni spíš na vyhledávání chyb a problémů).

Zaznamenejte si každou pozitivní věc, která se Vám povedla (např. dnes jsem opravdu vstala na budík, pomohl jsem manželce s nákupy, uvařila jsem výborný oběd), nebo za kterou jste vděční (za své blízké, za krásný západ slunce, za vypěstované rajče, …). A pokud možno, tak si každou takovou věc zapište. Zkuste každý den najít aspoň tři nové věci, za které jste vděční, tři věci, které se Vám vzdor všemu podařili. Nebojte se zapisovat věci, které už považujete za samozřejmost.

Deník vděčnosti mozek

Jak na to?

Pro zapisování deníku vděčnosti je ideální vlastní deníček (ať už papírový či elektronický). Lze ale využít i sociální sítě, na nichž nalezneme podobně zaměřené akce, např.:

  • Pozitivní výzva – po dobu jednoho týdne každý den na Facebooku zveřejníte status, ve kterém napíšete tři pozitivní věci, které se vám za ten den staly.
  • 100 happy days – dokážete být šťastní 100 dní v řadě za sebou? Každý den se na chvilku zastavte a vyfoťte něco, co vás ten den rozveselilo.
  • Lze využít speciální webové stránky, které Vás přímo vyzývají uvádět, za co jste vděční – Thankaday.

Existují také aplikace pro mobilní zařízení:

  • Pro iPhone Trackyourhapiness.org, která vás bude jeden měsíc v pravidelných intervalech zpovídat a poté vám pošle vyhodnocení – jestli jste šťastnější v práci nebo třeba na obědě a jaký vliv má na váš pocit štěstí délka spánku.
  • Pro Android například Bliss – Gratitude Journal, do níž si můžete zapisovat nejen tři pozitivní věci každý den, ale i vlastní cíle, obavy apod. Existuje také česká aplikace Flow-list vycházející z konceptu Konec prokrastinace Petra Ludwiga.

Více informací o tom, jak je prospěšné zaznamenávat pozitivní věci, můžete nalézt v článku Jak nastartovat flow za 30 minut.

Chcete s ostatními sdílet další tipy na super techniky, jak být v životě spokojenější? Přidejte se ZDARMA do skupiny dalších stresobijců. Vstupte do Facebookové skupiny Hodina navíc každý den: jak vše zvládat bez stresu a zahlcení. Naším heslem je „Stíhám to!“. Chceme totiž v pohodě zvládat všechny povinnosti, a zároveň chceme život prožívat, nejen v něm uhonění přežívat. Jsme tu pro vás, kteří chcete s nadhledem STÍHAT VŠECHNY ÚKOLY a zároveň si chcete PLNÝMI DOUŠKY UŽÍVAT ŽIVOTA.

Informační zdroje:

Tématem štěstí se zabývám i v článcích:

Jak být šťastný díky tomu, že si něco nekoupíte

Jak investovat peníze do vlastního štěstí

Zuzana Ježková

7 Comments on “Deník vděčnosti: Přistihnete se, když jste šťastní, a zapište si to

[…] Můžete to dokonce přivést k dokonalosti tím, že si každý den zapíšete tři věci, za které jste vděční. Zavedení takového deníku vděčnosti, obrací vaši pozornost na to pozitivní ve vašem životě a prokazatelně zvyšuje psychickou odolnost. Víc o deníku vděčnosti (jak na něj, k čemu pomáhá) v článku Deník vděčnosti: Přistihnete se, když jste šťastní, a zapište si to. […]

Odpovědět

[…] hrůzy, co se dějí kolem nás. Můžete třeba praktikovat deník vděčnosti (podrobněji zde: https://psychologicketipy.cz/denik-vdecnosti). Stres také snižuje pobyt […]

Odpovědět

[…] čas, příležitosti a energii. Sebevědomí lze však budovat mnoha způsoby. Znáte například deník vděčnosti? A co třeba ranní afirmace? Každému funguje něco jiného, někdo potřebuje kombinaci těchto […]

Odpovědět

[…] čas, příležitosti a energii. Sebevědomí lze však budovat mnoha způsoby. Znáte například deník vděčnosti? A co třeba ranní afirmace? Každému funguje něco jiného, někdo potřebuje kombinaci těchto […]

Odpovědět

[…] Pavlína Louženská: Co mohou dělat ženy pro lepší postavení na pracovním trhu? – Impact Hub Brno: Deník vděčnosti: Přistihnete se, když jste šťastní, a zapište si to […]

Odpovědět

[…] DENÍK VDĚČNOSTI: PŘISTIHNETE SE, KDYŽ JSTE ŠŤASTNÍ, A ZAPIŠTE SI TO […]

Odpovědět

[…] Jak překonat nejčastější překážky při zavádění návyků: Tipy a triky od psycholožky – Psychologické tipy: Deník vděčnosti: Přistihnete se, když jste šťastní, a zapište si to […]

Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..