Close

Jak investovat peníze do vlastního štěstí

Jak koupit štěstí

Víte, jak nejlépe utrácet peníze, aby Vám to skutečně přinášelo štěstí? Co si koupit, abyste byli spokojení déle než pár hodin?

Výzkumy odhalily 3 základní principy, jak investovat peníze tak, aby nás to učinilo šťastnější. Ukázalo se, že bohatství není žádnou zárukou dobrého života. Mnohem důležitější než samotná výše příjmu je to, za co jej utrácíme.

1. Kupujte spíše něco pro druhé lidi než pro sebe

Rozdávání peněz činí lidi mnohem šťastnější, než když je utrácejí sami na sebe. Výzkumy v různých zemích mezi odlišně bohatými či chudými lidmi dlouhodobě potvrzují, že lidé se cítí šťastnější, pokud mohou peníze někomu darovat, respektive použít je na potřeby někoho jiného, než když je utrácí na své potřeby. Úroveň štěstí při tom neovlivňuje ani tak velikost daru, jako vnímání dopadu daru (zda vidí, jakou změnu druhým přinesli).

2. Kupujte si spíš zážitky než materiální věci

Když už utrácíme za naše vlastní potřeby, cítíme se mnohem šťastnější, jestliže peníze utratíme za zážitky (jako například cestování) než za materiály statky.

Lidé si obvykle myslí, že zážitky poskytují pouze dočasné potěšení, ale ukázalo se, že přinášejí větší pocit štěstí a po delší dobu než materiální věci, protože si na ně časem zvykneme. Zážitky však obvykle sdílíme s druhými lidmi, dlouho o nich mluvíme, a máme menší tendenci je porovnávat s druhými lidmi (méně si závidíme).

3. Kupujte si pro sebe čas

Važte, jaký budou mít pořízené věci vliv na trávení Vašeho času. Je lepší pořídit si dům blízko práce, než si koupit super auto s vyhřívanými sedačkami, na kterých budete každý den trčet při dojíždění do práce. Dalším způsobem, jak si kupovat čas, je platit někomu za vykonávání povinností, které nemáte rádi (úklid, žehlení, administrativa). To však platí pouze v případě, že ušetřený čas využijete na něco pro Vás smysluplného.

A hlavně neutrácejte víc, než kolik si můžete dovolit.

Výzkumníci tvrdí, že dluhy jednoznačně vedou k utrpení. Zajištění základních potřeba a dosažení finanční jistoty je velmi důležité. Více v článku Can Money Buy You Happiness?


A pokud byste chtěli zážitek, díky kterému získáte čas sami pro sebe, a to dokonce ZDARMA, přijďte na webinář pro všechny, kteří chtějí přestat odkládat priority.

Naučte se, jak úspěšně dokončit důležité projekty pomocí jednoduché metody DOTAHOVACÍHO ŽEBŘÍKU.

A to i přesto, že si myslíte, že máte málo času, energie a sebedisciplíny.


Můj e-book Hodina navíc každý den, který odhaluje 4+1 jednoduché principy jak získat více času v souladu s fungováním našeho mozku, si můžete stáhnout na http://kniha.hodinanavic.cz.

Jak získat čas navíc každý den

Zuzana Ježková

3 Comments on “Jak investovat peníze do vlastního štěstí

[…] Více se o tom dočtete v mém článku Jak investovat peníze do vlastního štěstí. […]

Odpovědět

[…] Jak být šťastný díky tomu, že si něco nekoupíte | Psychologické tipy: Jak investovat peníze do vlastního štěstí […]

Odpovědět

[…] Rozdávání peněz činí lidi mnohem šťastnější, než když je utrácejí sami na sebe. Výzkumy v různých zemích mezi odlišně bohatými či chudými lidmi dlouhodobě potvrzují, že lidé se cítí šťastnější, pokud mohou peníze někomu darovat, respektive použít je na potřeby někoho jiného, než když je utrácí na své potřeby. Úroveň štěstí při tom neovlivňuje ani tak velikost daru, jako vnímání dopadu daru (zda vidí, jakou změnu druhým přinesli). Více si můžete přečíst v mém článku Jak investovat peníze do vlastního štěstí. […]

Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..