Close

Jak propojit hemisféry, a být tak víc v pohodě

jak propojit hemisféry

Může se zdát, že propojit hemisféry není nic těžkého. Ale ve skutečnosti naše společnost dost preferuje jen jednu naši půlku. Při tom propojení pravé a levé hemisféry pro nás může být klíčovým zdrojem efektivity i pohody.

Všimli jste si, že máme velké množství párových orgánů? Máme 2 oči, 2 uši, 2 ruce, 2 nohy, 2 ledviny a řekla bych, že obvykle používáte oba orgány. Zkuste se zamyslet nad tím, jak byste byli efektivní, kdybyste neustále používali jen jednu ruku nebo kdybyste chodili jen po jedné noze. Moc by vám to nešlapalo, že? Ale otázkou je: Využíváte obě své hemisféry?

Levá hemisféra

Levá hemisféra je ta, na kterou je zaměřen náš západní svět, protože ona zpracovává informace ze smyslů.

Přemýšlí logicky, verbálně, hledá chyby a je zodpovědná za to, na co jsme tak jako hrdí jako homo sapiens sapiens – za to, že jsme racionální.

Díky ní jsme schopni přemýšlet, analyzovat problémy, verbálně o nich hovořit, hledat chyby, racionálně se rozhodovat na základě argumentů.

Jenže ve skutečnosti se levá hemisféra rozvíjí až trošku později.

Pravá hemisféra

Když se narodíme, tak dominuje naše pravá hemisféra, protože ta je napojena přímo na vnímání těla, na neverbální komunikaci.

Umožňuje nám intuici a nadhled. A právě teprve když se jako děti učíme mluvit, začíná se vyvíjet levá hemisféra.

Klíčem k tomu, aby nám to v životě dobře fungovalo, je abychom měli mezi levou a pravou hemisférou dobré spojení, protože ony nejlépe fungují, když se navzájem podporují.

Na co tedy potřebujeme pravou hemisféru? Její velmi důležitou složkou je, jak už jsem zmínila výše, že je napojena přímo na tělo. A je dobré si uvědomit, že mnoho emocí vznikne ještě před tím, než si je uvědomíme. Ale už je můžeme cítit v těle.

Tělo nám o tom dává signály. A pokud my máme slabou pravou hemisféru, tak si včas neuvědomíme, že se v nás ty emoce objevují. A třeba si to uvědomíme, až se objeví nějaká stresová panická reakce nebo nějaká úzkost. Takže když budete mít dobře napojenou pravou hemisféru, včas si uvědomíte signály těla, včas si uvědomíte emoce a jste schopni na ně adekvátně reagovat.

Další důležitá funkce je i u pravé hemisféry verbální. A teď se bude možná zdát, že si protiřečím. Vždyť jsem řekla, že levá hemisféra je ta verbální. Ale levá hemisféra mluví právě tím racionálním jazykem. Takže levá hemisféra třeba řekne: Venku je vysoká vlhkost.

Kdežto pravá hemisféra dodává našemu prožitku plnohodnotný obraz včetně všech detailů, vůní, barev. Dalo by se zjednodušeně říct, že pravá hemisféra dodává našim slovům barvy. Takže pravá hemisféra by třeba řekla: Venku leje jak z konve. Venku je, že by psa nevyhnal.

Proč propojit hemisféry?

Abych to shrnula, je pro nás velmi důležité, když máme posílené corpus callosum (shluk nervových vláken spojující pravou a levou hemisféru). Protože pak jsme schopní fungovat racionálně, ale zároveň dobře rozumíme nonverbální komunikaci našich blízkých, včas si uvědomujeme emoce, umíme na ně včas zareagovat a dokážeme používat barvitý jazyk a zároveň se umíme snadno dostat k nějakému nadhledu a intuici.

Jak už jsem naznačila, tak dnešní doba jde proti tomu, abychom posilovali svou pravou hemisféru. Od školy pracujeme s daty a informacemi. To je v pořádku, musíme posilovat i tu levou hemisféru, ale neměli bychom na tu pravou zapomínat. Takže teď se podíváme na tři základní tipy, jak víc aktivovat pravou hemisféru.

Jak propojit hemisféry?

Tip 1: Vedení deníku

První tip spočívá v tom, že si v nějaké pravidelnosti, optimálně každý den (ale pokud to neděláte každý den, nevadí) zapíšete, co jste ten den prožili. Ale nemělo by to být právě to strojové prožívání. (Jako šla jsem tam. Splnila jsem tolik úkolů.) Ale měl by to být popis včetně pocitů, vůní, zážitků.

Protože tím propojujeme pravou a levou hemisféru. Jinak vedení deníku je skvělé i pro další věci. Zvlášť pokud se soustředíme na věci, za které jsme vděční, tak to posiluje pozitivní pohled na věc, snižování úzkosti. Zvyšuje to nadhled a sebeuvědomění. Více o tom v článku o deníku vděčnosti.

Tip 2: Pište poezii

Druhý tip, jak aktivovat pravou hemisférou, vás možná trošku překvapí. Spočívá v psaní poezie. A ne, nemusíte být básníky. Jde o to, že pokud se pokoušíte popsat svět básnickým jazykem, tak posilujete pravou hemisféru.

A do určité míry i psaní poezie se dá naučit. Prostě se začněte ptát: Jak by se to dalo popsat metaforou? Jak by se to dalo popsat, abych tam víc zdůraznila emoce? Jak by se to dalo popsat jako hádanka? Protože poezie je vlastně někdy taková hádanka. No, pokud vás druhý tip vyděsil, tak přicházím s třetím tipem, který se dá naučit asi jednodušeji.

Tip 3: Všímavost

A tím posledním tipem je meditace nebo všímavost. A nejde o to, že byste museli začít každý den půl hodiny meditovat, abyste aktivovali svou pravou hemisféru.

Proto, abychom zvýšili aktivaci pravé hemisféry v podstatě stačí, když pár minut denně zvládnete být v přítomnosti bez hodnocení.

Protože levá hemisféra vlastně stále hodnotí, hledá chyby a správná řešení.

Je proto potřeba naučit se být v přítomnosti. Třeba jenom tak, že se napojíme na svoje tělo a přemýšlíme nad tím, jaký máme pocit v té které části těla, ale nehodnotíme to.

Všimneme si třeba, že máme bolest v zádech, ale neříkáme si: Za to si můžu, protože jsem dneska celý den necvičila. Prostě jenom si všimneme toho, že cítíme bolest v zádech a jdeme dál. Taková nehodnotí reflexe je klíčová proto, abychom posílili svou pravou hemisféru.

Někdy se vám může stát něco opačného, že naopak vaše pravá hemisféra vás emočně unese, a je potřeba aktivovat levou hemisféru. V okamžiku, kdy jsme příliš emocionální a potřebujeme se trošku vrátit na zem, vrátit se k těm logickým argumentům, tak existují postupy, jak to udělat. Ale o tom vám povím zase v dalším článku.

A zkuste si dneska najít aspoň pár minutek na to, kdy si opečujete a aktivujete svou pravou hemisféru.

Informační zdroje: Přednášky Shonté Taylor, vědkyně v oblasti neurologie

O tom, jak se dobře učit se můžete dočíst i v našem článku Rozhodování a iracionální omyly, kterých se dopouští náš mozek.

Zuzana Ježková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..