Close

Rozhodování a iracionální omyly, kterých se dopouští i váš mozek

[VIDEO]

2. díl série Zásadní věci, které možná o rozhodování nevíte, a mohly by vám pomoci se lépe rozhodovat pro Mít vše hotovo

V prvním díle série jsem vám už prozradila čtyři tipy pro snadnější rozhodování, které vám pomůžou šetřit drahocennou energii nezbytnou pro to, abyste učinili tu správnou volbu.

Dneska odhalím, že velkou část energie šetří i mozek sám, a to tak, že mnoho rozhodnutí provede, aniž bychom si to uvědomili. Dělá však při tom spoustu chyb. Vysvětím vám proto, na které z nich si dát pozor. Pokud je totiž neznáte, může vás to stát spoustu peněz i času.

 

Tři stvoření v naší hlavě – ještěrka, hlídací pes a člověk

Když bychom to hodně zjednodušili, můžeme si představit, že máme v hlavě tři mozky. Nejstarší část, mozkový kmen, se vyvinul asi před 500 miliony lety už u plazů, a někdy se mu proto říká plazí mozek. Má na starosti základní přežití – zajišťuje instinkty, sebezáchovné funkce apod.

Zhruba o 300 milionů let později se u savců vyvinul limbický systém („myšlení rychlé“, Systém 1 dle Kahnemana, vzestupný systém dle Golemana), jenž se podílí na našem emočním životě, paměti i motivaci. Informace si spojuje na základě asociací. Jeho důležitou součástí je amygdala, jejíž úlohou je v každém okamžiku zprostředkovávat informace o prostředí, ve kterém se organismus nachází, a zajistit, aby byl vzhledem k situaci vybrán adekvátní vzorec chování.

Teprve před 100 000 lety se vyvinul neokortex (šedá kůra mozková, „lidský mozek“, „myšlení pomalé“, Systém 2 dle Kahnemana, sestupný systém dle Golemana), který je zodpovědný za vědomé chování a vnímání. Jedná se o racionální část mozku, která zajišťuje řeč a také každému z nás umožňuje do jisté míry ovládat emoce.

Limbický systém si můžeme představit jako hlídacího psa, který nikdy nespí, potřebuje jen velmi málo potravy a snaží se všechny problémy a příležitosti vyřešit úplně sám a co nejrychleji. Teprve když si neví rady, vyšle signál vzhůru směrem k rozumu a požádá ho pomoc. Neokortex se na svou práci potřebuje soustředit a spotřebuje na ni spoustu času i energie. Z toho důvodu se ho hlídací pes snaží nerušit, a rozum se tak dostává ke slovu jen občas.

Někteří psychologové dokonce předpokládají, že v systému hlídacího psa proběhne více než 95 % všech našich myšlenek, a to na nevědomé úrovni.

rozhodování mozek

Co zvládne hlídací pes? A na co už potřebuje člověka? A jakých chyb se pes nejčastěji dopouští?

….. Pokračujte ve čtení zde.

Celý můj článek si můžete přečíst na serveru mitvsehotovo.cz, kde byl uveřejněn.

One Comment on “Rozhodování a iracionální omyly, kterých se dopouští i váš mozek

[…] Důvodem je základní psychologický pojem zvaný „kotvení“. Když děláme odhady, obvykle začneme nějakým číslem, které pak upravujeme. Číslo, kterým začínáme, se nazývá kotva. Je důležité, protože nejčastěji provádíme jen malé dodatečné úpravy, což znamená, že špatná kotva snadno vede ke špatnému odhadu (konkrétní příklady kotvení najdete v mém článku Rozhodování a iracionální omyly, kterých se dopouští i váš mozek). […]

Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..