Close

Jak se rozhodovat? 4 tipy, které vám to usnadní

[VIDEO]

1. díl série Zásadní věci, které možná o rozhodování nevíte, a mohly by vám pomoci se lépe rozhodovat pro Mít vše hotovo

Rozhodujete se a nevíte, jestli poslechnout rozum či intuici? Ztrácíte s neustálým přemítáním příliš mnoho času? Nebo jdete do všeho až moc po hlavě? A napadlo Vás, co všechno se děje ve Vaší hlavě, když stojíte před těžkým rozhodnutím? Tomu všemu se podíváme na zoubek v sérii článků nazvané „Zásadní věci, které možná o rozhodování nevíte, a mohly by vám pomoci se lépe rozhodovat“.

V tomto prvním díle prozkoumáme to, kolik času nás stojí rozhodování, proč nám bere tolik energie, a nakonec Vám prozradím 4 rychlé tipy, jak si rozhodování usnadnit.

„Život je součtem všech vašich rozhodnutí.“  Albert Camus

Každý den činíme obrovské množství rozhodnutí. Podle jednoho průzkumu je těch vědomých asi 70 za den. Podle vědců však k tomu denně uděláme zhruba 23 – 35 tisíc rozhodnutí, které proběhnou bez našeho uvědomění. Jsou to mnohdy obyčejné volby (kam si sednout v autobuse, co si obléct, co udělat v práci jako první apod.). A třeba jen 226 z těchto „minirozhodnutí“ se týká jídla.

V jiném průzkumu měřili, jak dlouho trvá manažerům přijmout jedno rozhodnutí. 50% rozhodnutí jim sebralo méně než 9 minut, ale okolo 12 % jim trvalo déle než hodinu.

Je tedy možné se domnívat, že min. 1 – 2 hodiny každý den strávíme nějakou formou rozhodování. V krajním výpočtu by mohlo jít i o 9 hodin každý den. To je dost času.

Jak se rozhodovat - rozhodovací parazýzaJe potřeba se taky zamyslet nad tím, kolik času ztrácíme případnými špatnými rozhodnutími (špatně zabočíme a zajedeme si, vybereme špatného zaměstnance, který dělá jednu chybu za druhou a přidělává nám práci atd.). Nejde tedy jen o to, kolik rozhodnutí uděláme, taky o to, jak jsou kvalitní.

A k tomu všemu bude možná počet rozhodnutí ještě přibývat! Žijeme totiž v době, která možnost rozhodnout se hrozně oslavuje. Stávají se z nás „výběroholici“. Toužíme po svobodě volby – od výběru partnera, zaměstnání, práce z domu, politické strany, až po výběr z 24 druhů marmelády, 1000 typů žárovek a stovek barev propisek. Kolem nás se neustále objevují nové možnosti. Televize, internet, email, reklamní letáky, billboardy – není, kam se schovat. Všude je více možností, než na kolik jsme schopni reagovat.

Jenže si často vůbec neuvědomujeme, co negativního nám toto množství možností přináší:

….. Pokračujte ve čtení zde.

Celý můj článek si můžete přečíst na serveru mitvsehotovo.cz, kde byl uveřejněn.

 

 

One Comment on “Jak se rozhodovat? 4 tipy, které vám to usnadní

DonLabuznik
26. 1. 2019 na 8:01 pm

Samozřejmě že některá rozhodnutí v životě nejsou nikterak lehkou záležitostí. Také jsem se zpočátku nad některými věcmi trápil a rozhodoval se dlouhé hodiny. Po přečtení http://ideaclub.cz/media/jak-se-spravne-rozhodnout jsem si však uvšdomil, že to je zbytečné. Stačí se řídit pouze srdcem.

Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..