Close

Jak překonat nejčastější překážky při zavádění návyků: Tipy a triky od psycholožky

zavádění návyků

Zavádění nových návyků je obtížné. Často narážíme na překážky, které nás mohou od nového cíle odradit. V tomto článku se podívám na nejčastější překážky, které vás mohou zastavit při zavádění nových návyků, a nabídnu vám pár tipů a triků, jak je překonat.

Nedostatek motivace pro zavádění nových návyků

Nedostatek motivace může být jedním z největších překážek při zavádění nových návyků. Pokud vám chybí motivace, je těžké se držet svého plánu a dosáhnout cíle.

Zde jsou některé tipy, jak získat motivaci:

 • Vytvořte si seznam důvodů, proč chcete tento nový návyk zavést. Buďte co nejkonkrétnější a zaměřte se na to, jakým způsobem vám tento nový návyk pomůže.
 • Ověřte si, že je tento nový návyk v souladu s vašimi hodnotami.

Nedostatek času pro zavádění nových návyků

Další častou překážkou je nedostatek času. Většina z nás má plný rozvrh a často se nám zdá, že nemáme dostatek času na zavedení nového návyku.

Tipy, jak si najít čas:

 • Začněte návykem v jeho nejkratší možné podobě (nezačněte hned cvičit hodinu, ale začněte třeba 2minutovým cvičením. 2 minuty najde každý 😉).
 • Vytvořte si harmonogram. Stanovte si časový plán, jakým způsobem budete nový návyk zavádět a kolik času na to budete potřebovat.
 • Zamyslete se, kdy budete mít v průběhu dne na nový návyk klid a prostor. Možná si najdete čas ráno před prací nebo večer před spaním.
 • Najděte způsob, jak spojit nový návyk s něčím, co již děláte pravidelně. Například, pokud máte každý den cestu do práce, můžete nový návyk zavést právě během této cesty.

Nedostatek vytrvalosti pro zavádění nových návyků

Mnoho z nás má pocit, že má nedostatek sebediscipliny a vytrvalosti pro zavádění nových návyků. Ve skutečnosti disciplína nebývá hlavním z důvodů neúspěchu.

Podívejte se na pár tipů, jak vytrvat:

 • Nastavte si malé cíle. Namísto velkých a náročných cílů si stanovte malé cíle, které dosáhnete snadno. Tím si udržíte motivaci a vytrvalost. (Viz 2minutové cvičení výše)
 • Soustřeďte se na to, co už jste dokázali a jak jste se posunuli kupředu. Vykašlete se na jakékoliv výčitky, že jste něco neudělali dokonale.
 • Najděte si podporu. Pokud máte problémy s vytrvalostí, může vám pomoci najít si podporu od přátel nebo rodiny. Můžete také najít podporu v online komunitách, které se věnují vašemu novému návyku.
 • Odměňte se. Za každé provedení návyku se odměňte. To vás motivuje k dalšímu zlepšování.
 • Pokud máte problémy udržet pravidelnost a disciplínu, upravte si své prostředí. Například, pokud se chcete učit pravidelně, vyhraďte si na to jeden konkrétní prostor, kde budete studovat.

V závěru je důležité si uvědomit, že zavádění nových návyků může být těžké, ale zároveň je to výzva, která nás může posunout kupředu. Ten pocit úspěchu, že jsme to zvládli, je k nezaplacení.

Pokud se budete řídit těmito tipy, máte větší šanci na úspěch a udržení nového návyku. Nezapomeňte si stanovit jasný cíl, vytvořit si harmonogram, najít si podporu, upravit si prostředí a odměňovat se za úspěchy. Pokud občas vynecháte, nevzdávejte to a zaměřte se na to, co jste již dokázali.

Není při tom důležité, kolik času věnujeme novému návyku v jednom dni, ale jak pravidelně se mu věnujeme. Pokud se věnujeme novému návyku každý den jen pár minut, můžeme dosáhnout lepších výsledků, než kdybychom se mu věnovali 2 hodiny jednou za týden. V praxi to znamená, že si můžeme nastavit malé cíle a věnovat se novému návyku pravidelně každý den jen po troškách.

A právě díky těmto malým krokům dosáhnout velkých úspěchů.

PS: DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ!

PROČ VÁM TO MOŽNÁ NEPOMŮŽE?

Článek funguje pouze pro zavádění návyků. To jsou jednoduché činnosti (jako čištění zubů a umývání rukou po toaletě).

Pokud potřebujete zavést něco složitějšího (např. pravidelně cvičit, zdravě jíst), tak to už mluvíme o tzv. rutině. A s tou už je to komplikovanější. Většina u uvedených tipů na ně funguje. Ale obvykle jen zde vyjmenované triky nestačí. Je potřeba ještě další ingredience.

O tom vám povím brzy víc!

A pokud byste chtěli tipy na návyky, které byste mohli zavést, mohli by vás inspirovat tyto články:


Pokud si na nové návyky potřebujete najít prostor, přijďte ZDARMA na webinář pro všechny, kteří chtějí přestat odkládat priority.

Naučte se, jak úspěšně dokončit důležité projekty pomocí jednoduché metody DOTAHOVACÍHO ŽEBŘÍKU.

A to i přesto, že si myslíte, že máte málo času, energie a sebedisciplíny.

Zuzana Ježková

2 Comments on “Jak překonat nejčastější překážky při zavádění návyků: Tipy a triky od psycholožky

Lib
14. 4. 2023 na 7:16 am

Mně se občas stane, že na ten nový návyk, pro který mám motivaci, prostě ZAPOMENU 🙂 A nepomůže nic. Najednou třeba po týdnu (někdy i později), si uvědomím, že jsem vlastně chtěla dělat tohle, ale úplně jsem to vymazala z paměti. Zavedení některých návyků mi jde snadno. Ale někde hodně bojuju. Máte tip, co s tím? (někdy se nemusí jednat ani o nový návyk, stalo se mi třeba, že jsem se rok každý večer otužovala, pak jsem onemocněla a asi dva týdny vynechala. Asi po dvou měsících jsem si s hrůzou uvědomila, že jsem otužování úplně vymazala z paměti a už se mi tento zvyk nepodařilo obnovit).

Odpovědět
Zuzana Ježková
14. 4. 2023 na 12:14 pm

Super dotaz! Mohlo se tam stát víc věcí. Ale otužování každý večer je už na hranici mezi návykem a rutinou. Ten základní rozdíl je v tom, že návyk se nám víceméně připomene sám, kdežto rutina ne. K jejímu udržení v životě potřebujeme dobře pracovat s pozorností a motivací. Takže to, že jste si nevzpomněla, je docela normální. Otázka je, proč se to nepodařilo znovu obnovit… Už není motivace? Jsou s tím spojené nějaké výčitky nebo negativní emoce z neúspěchu?

Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..