Close

Jaké předsevzetí si v žádném případě nedávat

81 – 92 % novoročních předsevzetí je propadák. Nikdy jich nedosáhnete. Dá se říct, že statistiky ukazují, že jen jedno z deseti předsevzetí klapne.

Čím to je?

Především tím, jaká předsevzetí si dáváme:

1. Přejeme si něco, co ani nechceme

nejčastějším novoročním přáním prý patří to, že chceme zhubnout.

Ale ruku na srdce, kdo z nás CHCE opravdu HUBNOUT (tedy jíst zdravě, sportovat, pravidelně se vážit atd.)?

Štíhlí chceme být skoro všichni, ale komu by se chtělo hubnout?

Prostě sníme o tom, jak by bylo hezké, kdybychom byli krásnější, ale málokdy jsme skutečně ochotni pro to něco dělat.

A spoustu z nás by snít o hubnutí vlastně ani nenapadlo, kdyby nám někdo (třeba TV, reklama, …) neřekl, že být štíhlí prostě musíme. Takže si opravdu přejeme něco, co není z naší hlavy, a my to tedy ani tak moc nechceme.

predsevzeti2

2. Hrajeme si na Bruce Willise

Podléháme optimistickému klamu našeho mozku. Myslíme si, že od teď budeme superhrdinové a zvládneme nemožné.

V podstatě si říkáme: „Sice se mi za posledních 10 let nepodařilo shodit ani kilo, ale letos to bude jiné a shodím jich rovnou 20!“

predsevzeti3

3. Chceme všechno, a nejlíp hned teď

Chceme, aby už 2. ledna bylo všechno jinak.

Dáme si 4 obrovské předsevzetí a hned na nich začneme pracovat. Jenže to je pro náš mozek hrozně vysilující. Vyžaduje to najednou moc silnou vůli a mnoho přemáhání. A děsíme naše podvědomí příliš velkými změnami. A tak když za měsíc nevidíme žádný výsledek, nemáme prostě sílu se dál snažit.

predsevzeti4

Takže to jako vůbec nemá smysl si novoroční předsevzetí dávat?

Nemá, pokud to neuděláte pořádně. Pokud se do toho pustíte stejným způsobem jako ty roky, co vám to nevyšlo, tak to radši nedělejte vůbec.

Prostě si Silvestra a Nový rok v klidu užijte a nedávejte si žádná unáhlená novoroční předsevzetí! Ušetříte si nervy a možná i peníze za zbytečné permice do posilovny.

Pokud byste to ale chtěli udělat jinak, tak to smysl má.

Třeba jen proto, že lidé, kteří jasně vyjádří svá předsevzetí, mají 10x větší pravděpodobnost, že dosáhnou svých cílů, než ti, kteří si žádná předsevzetí nedají.

predsevzeti5A jak to tedy udělat, aby to fungovalo?

Najděte si pro sebe tak půl hodinky. Vezměte si tužku a papír a projděte si následující kroky.

  1. Vycházejte z toho, kým jste teď a tady (tedy žádní supermani).

Na chvilku se zastavte a projděte si minulý rok. Co dobrého Vás potkalo, za co můžete být vděční? Co jste vzdor všemu dokázali? Oceňte se za to. Co Vám udělalo radost? Co Vás baví dělat?

  1. Je něco, co byste mohli ještě zlepšit? Čemu byste se chtěli věnovat, aby ten další rok byl ještě o chloupek lepší?

Pokud Vás napadlo víc cílů, vyberte si jeden, který je nejdůležitější. Je to ta jedna věc, kterou když dosáhnete, tak významně ovlivní Váš život. Zapište si to. (Pozor, toto ještě není předsevzetí. To je zatím jen taková hezká vize. Hodně lidí právě dělá tu chybu, že už z tohoto vytvářejí předsevzetí).

  1. A teď si napište, jaký nejmenší krok můžete udělat, abyste se posunuli směrem k vysněné budoucnosti? Jaké nejmenší změny stačí dosáhnout, abyste věděli, že jste o krůček dál na své cestě? (Toto už je předsevzetí)
  2. Co drobného (opravdu malého) můžete každý den udělat, abyste se posunuli dál? Tedy jaký rituál můžete zavést, abyste této změny dosáhli? Napište si to.
  3. Představte si, kdy a jak rituál provádíte. Naplánujte si ho (kdy a jak dlouho ho budete provádět, co k tomu budete potřebovat, kde to bude). Představte si to co nejdetailněji. Pokud se Vám to nepodaří, je potřeba si vymyslet jiný rituál. Protože co si nedokážeme přestavit, to nedokážeme ani uskutečnit.
  4. Co ve svém okolí změníte, aby pro Vás bylo provádění rituálu jednodušší? (Např. Lze si dát někam nějaké upomínky? Lze odstranit nějaká zbytečná pokušení? Bylo by dobré o novém rituálu někomu říct?)
  5. Pusťte se do toho. A vydržte min. 90 dní. Pak už to půjde samo.

A co dělat po těch 90 dní? Především se odměňovat za každé provedení rituálu, za to, že jste dělali to, co jste si řekli, že je pro Vás důležité. Jsme zvyklí se oceňovat spíš za výsledky (třeba kolik už jsme zhubli), ale výsledky obvykle přichází až za delší dobu a nebývají vždy plně v naší moci. Takže oceňujte se za proces nikoliv za výsledek.

  1. Po 90 dnech můžete celý proces zopakovat.

Stačí to?

Hlavně se nebojte, že to takto bude to Vaše předsevzetí moc malé. Čemu věnujete 10 minut denně, tomu věnujete přes 60 hodin za rok, tedy 2 a půl dne non stop. To je dost času.

predsevzeti6

I u předsevzetí platí, lepší vrabec v hrsti než holub na střeše.

Výhodou je, že tento postup vůbec nemusíte dělat na nový rok. A už vůbec ne jen jednou ročně. Další předsevzetí si dejte třeba na velikonoce :).

A pokud je Vaším novoročním přáním získat víc času, můžete začít tím, že si stáhnete zdarma mou knihu Hodina navíc každý den.

PS: A doufám, že už víte, jaká předsevzetí si tedy v žádném případě nemáte dávat. Přece ty, o kterých si myslíte, že byste si je dát MĚLI :-). Dávejte si raději přání, která chcete naplnit.

predsevzeti7

Informační zdroje a doplňující info:

Zuzana Ježková

One Comment on “Jaké předsevzetí si v žádném případě nedávat

Marek
17. 2. 2017 na 10:16 am

Všechna předsevzetí jsou na nic 😀

Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..