Víte, jak si už dnes usnadnit příští vánoce?
Docela rozumím tomu, že se vám možná ještě nechce přemýšlet nad tím, jak zvládnete další vánoce. Ale už teď můžete udělat spoustu věcí, kterými si je usnadníte.
1. Kontrolní seznamy (checklisty)
Udělali jste si na základě mých doporučení seznam všech vánočních úkolů (viz článek Jak se nezbláznit z příprav na vánoce)? Nebo máte jakýkoliv vlastní seznam úkolů, které je potřeba před vánocemi zvládnout? Tak ho v žádném případě nevyhazujte! Ukliďte ho na nějaké bezpečné místo, třeba k receptům na cukroví či vánoční výzdobě. Ušetříte mozku spoustu energie tím, že seznam úkolů za rok jen oprášíte a zaktualizujete.
2. Nesmrtelné seznamy na nákupy
Máte seznamy nákupů? Co nakoupit na pečení cukroví? Co nakoupit na Štědrý den? Taky v žádném případě nevyhazovat. Uložte a za rok oprašte.
3. Průběžné psaní nápadů na dárky
Zaveďte si v diáři či mobilu seznam s názvem Nápady na dárky. Kdykoliv vás napadne, že by se něco někomu hodilo (maminka už by fakt potřebovala novou pánev, tahle knížka by se mohla líbit bráchovi apod.), tak si to zapište. Tento seznam budete milovat nejen před příštími vánocemi, ale i před každými narozeninami a svátky.
4. „Bezdárkové“ vánoce
Jste všichni splavení z nakupování dárků? Máte pocit, že jste si dali spoustu zbytečností? Zkuste už teď probrat se svými blízkými, jestli by pro ně nebyla přijatelná představa vánoc bez dárků. Vánoce jsou přece oslavou života, zrození a lásky, ne nákupů…
Pokud vám tato varianta přijde příliš brutální či nekonvenční, existuje spousta dalších variant, jak si to s dárky usnadnit:
- Nekupujeme žádné dárky, ušetřené peníze vrazíme do vybraných lahůdek na vánoční stůl nebo za společné zážitky (dovolená, výlet apod.).
- Kupujeme si dárky, ale jen v předem stanovené hodnotě (např. všem max. za 200,- Kč).
- Dárky kupujeme hlavně dětem (třeba i bez finančního limitu), ale dospělí dostávají jen drobnosti v předem stanovené hodnotě.
- Napíšeme si seznam dárků, které chceme dostat a ostatní si ho rozeberou (podobně, jak se to řeší se svatebními dary).
- Dáváme si pouze ručně dělané dárky.
- …
Jen si dávejte pozor, jak o zavedení takové změny komunikujete. Všichni, kterých se to týká, s tím musejí souhlasit a chápat, že to myslíte opravdu vážně. Jinak by to mohlo skončit nepříjemnou situací pod stromečkem, protože si někdo myslel, že je o jen tak „na oko“.
Toto byly jen příklady. Vytvořte si vlastní podobu vánoc, ve které vám bude dobře a ušetří vám stres. Třeba my už několikátý rok kupujeme dárky dětem, ale dospělí si mezi sebou dávají jen symbolické drobnosti za 100,-. Nevěřili byste, jak moc si užívám prosinec, kdy nemusím shánět skoro žádné dárky!!! Je to neuvěřitelně osvobozující. A určitě nemám na Štědrý den žádný pocit ochuzení. Je mi krásně s lidmi, které mám ráda.
Tak šťastné a veselé, letošní i příští!
Máte nějaké vlastní finty, jak se vypořádat s vánocemi?
Napište je prosím do komentářů!
Další díly série článků o vánocích:
Jak se nezbláznit z příprav na vánoce
Jak přežít vánoce: 6 rad od psycholožky
A pokud na dokončování tuny předvánočních úkolů nechcete být sami, můžete si kdykoliv přijít pro podporu na můj webinář ZDARMA Jak dotáhnout do konce vše důležité, i když nemáte dost času a sebedisciplíny.
Naučím vás, jak obelistít mozek a přestat odkládat priority pomocí jednoduché metody DOTAHOVACÍHO ŽEBŘÍKU.
Můj e-book Hodina navíc každý den, který odhaluje 4+1 jednoduché principy jak získat více času v souladu s fungováním našeho mozku, si můžete stáhnout na http://kniha.hodinanavic.cz.
Jak přežít vánoce: 6 rad od psycholožky | Psychologické tipy
18. 12. 2017 na 11:51 am[…] Víte, jak si už dnes usnadnit příští vánoce? […]
Jak se nezbláznit z příprav na vánoce | Psychologické tipy
18. 12. 2017 na 11:52 am[…] Víte, jak si už dnes usnadnit příští vánoce? […]