Close

Jak přežít vánoce: 6 rad od psycholožky

Blíží se Štědrý den. Už bude nakoupeno, uklizeno, a konečně můžou začít ty oslavy klidu a míru.

Jenže ono někdy není vůbec jednoduché udržet ten americký šťastný úsměv. A znám lidi, kteří si myslí, že vánoce jsou víc o tváření se (resp. přetvařování se), že jsme šťastní, než o opravdovém štěstí.

Jak si tedy ty vánoce pořádně užít?

1. Zvědomte si, co je pro vás na vánocích opravdu důležité

Pokud jste se řídili mými pokyny Jak se nezbláznit z příprav na vánoce, tak už jste trochu prioritizovali. Je ale potřeba jít ještě dál.

Odpovězte si: Čím jsou pro vás vánoce krásné? Co je to, co je činí tak kouzelnými?

Když se na to lidí ptám, padají z nich nejrůznější odpovědi. Přesto většina z nich nakonec vede k té stejné věci: na vánocích je krásné to, že je prožíváme se svými blízkými, že s nimi trávíme čas a zažíváme hezké chvíle.

A ono je docela logické, že právě tohoto si na ceníme. Výzkumy totiž ukázaly, že:

  • Nejvíc štěstí pochází z mezilidských vztahů
  • Kvalitní vztahy nás udržují zdravější
  • Péče o druhé eliminuje negativní dopady stresu
  • Jsme šťastnější, když utrácíme za druhé

(Podroběji vše vysvětluji ve svém článku JÁ x ONI aneb na co zapomínají skoro všichni guru time managementu).

Proč je však důležité si to pojmenovat?

Proč je tak důležité přiznat si, že na vánocích je nejdůležitější budování vztahů s druhými?

Protože vám to poskytne ten správný úhel pohledu. Pokud vím, že jsou pro mě hlavní vztahy, snáz se mi odpouští manželce, že nestihla štědrovečerní večeři přesně na čtvrtou, manželovi, že mi koupil úplně jinou knížku, než jsem si přála, i dětem, že zase všechno rozlily a shodily…I té tchýni se dá odpustit ta její nesnesitelná ukecanost, když vím, že ji má manželka moc ráda, a vlastně z ní vychovala skvělou ženskou.

Snáz se nám odpouštějí maličkosti, když je vidíme v kontextu toho, co o tu běží doopravdy.

Jenže, někdy prostě vytečeme, a přiznejme si, že o vánocích také vzniká spoustu příležitostí k nedorozuměním. Jak tomu předcházet?

2. Naplánujte si se svými blízkými, jak si svátky představujete

Spoustu nervů ušetří, pokud se už dopředu s ostatními dohodneme na plánu svátků, na tom, co bychom kdy chtěli a nechtěli dělat:

  • Chceme na Štědrý den stihnout rozbalit dárky tak, abychom viděli novou pohádku?
  • Budeme nebo nebudeme zpívat koledy?
  • Chceme si 25. užít ještě klidu nebo pojedeme na návštěvy?
  • Chceme jít na půlnoční? A v kolik vlastně začíná ve skutečnosti (mnohokrát ne o půlnoci)?
  • Je něco, co chceme letos jinak než loni?

Můžete si teď říkat: Jako proč se dopředu trápit takovými maličkostmi? Ale právě ty maličkosti mohou vyvolávat zbytečná nedorozumění. Pokud se třeba otevřeně nepojmenuje, že bychom něco rádi stihli (pohádku, půlnoční, …), může to na druhé působit, že zbytečně spěcháme, nechceme si to s nimi užít apod.

Možná se o ideálním plánu vánoc i pohádáte. Ale pokud se vám nakonec podaří najít řešení přijatelné pro všechny strany, o vánocích už budete mít pohodu. A to je to, oč tu běží.

Za nejzásadnější považuji otázku: Je něco, co letos chceme jinak? Nebojte se bourat tradice, jděte klidně proti davu. Dav není důležitý, důležité je vaše štěstí a spokojenost vaší rodiny.

Třeba my z určitých důvodů slavíme několik let Štědrý den už o 2-3 dny dřív. A je nám v tom tak dobře. A až nám to přestane vyhovovat, tak to zase změníme.

3. A pak na plán zapomeňte

Jakmile plán máte, tak ho neberte příliš vážně. Napoleon údajně říkal, že plán bitvy přestává platit v okamžiku prvního výstřelu. Některé věci budou prostě v reálnu jinak. Něco se nestihne, něco se pokazí, a bude potřeba se dohodnout jinak. Nelpěte na plánu přehnaně, kazilo by vám to totiž přítomný okamžik. Soustřeďte se na to, co máte a co prožíváte, nikoliv na to, co jste měli či chtěli prožívat. Dovolte si radovat se a užívat si přítomnou chvíli.

Pro někoho je to těžké. Zvlášť pokud je zvyklý hodně plánovat, přemýšlet o dalších krocích. Může pomoci cíleně ve své hlavě zastavit čas. Ptát se: Co se mi teď děje? Co prožívám? Jaké to je? Není to skvělé, jak natěšené oči mají děti? Není to krásné, že jsme spolu? Podržte si ten okamžik, ať se vám vryje do paměti. Můžete si ho pak připomínat celý rok ;-).

4.      Naopak nezapomeňte na vděčnost

Vánoce jsou čas, kdy si většinou můžeme dovolit trochu víc přemýšlet nad svým životem. Klaďte si proto co nejčastěji tyto dvě otázky:

  • Co je v mém životě dobrého?
  • Co se v mém životě podařilo?

A nejlepší by bylo, kdybyste se takto naučili ptát každý den, a třeba to zanesli do deníku vděčnosti.

Vděčnost je totiž klíčová schopnost. Ukazuje se, že vděční lidé zažívaní méně bolestí a sami sebe v průzkumech považují za zdravější oproti běžné populaci. Vděčnost zvyšuje štěstí a redukuje depresi.

deník vděčnosti

5. A dovolte si být štědří

Výzkum z Harvardské univerzity prokázal, že akt štědrosti nebo takové nastavení osobnosti přispívá k vyšší radosti a spokojenosti. Jiná studie odhalila nepopiratelný vztah mezi vůlí konat dobro a štěstím. Prokázalo se, že lidé, kteří sebe sama považují za nejšťastnější, mají zároveň nejsilnější sklony konat dobro.

Je to podivuhodný paradox, ale tím nejlepším způsobem, jak získat vlastní štěstí, je rozdávat ho ostatním. D. Michie

V žádném případě nemusíte dávat tisíce korun dobročinným spolkům. Já osobně myslím, že nejvíc funguje štědrost, kdy přímo vidíte člověka, kterému pomáháte. Nabídněte pomoc někomu v rodině, udělejte za někoho jeho povinnosti či vykonejte jakýkoliv nahodilý činy laskavosti.

6. Jděte ven

Příroda je v nás zakódována. Nejrychleji v ní obnovujeme mentální energii. Podle některých výzkumů má na nás tak velký vliv, že se díky ní i snáz uzdravujeme (např. v jedné nemocnici se lidé na lůžku s výhledem do parku uzdravovali rychleji než lidé s výhledem do ulice).

Tak si dopřejte během svátků procházky. Dodá vám to sílu zvládat všechny ty krásné, ale někdy náročné rodinné sešlosti.

Jsem moc vděčná, že jste dočetli až sem. Věřím, že to dokazuje, že je pro vás důležité zvládnout vánoce v pohodě. A držím vám palce, ať se vám to podaří. A pokud byste chtěli mít ty příští vánoce ještě pohodovější, podívejte se, co proto můžete udělat už dnes.

Jsou ještě nějaké zásadní stresory, které jsem nezmínila? Máte nějaké vlastní finty, jak se vypořádat s vánocemi? Napište je prosím do komentářů!

Další díly série článků o vánocích:

Jak se nezbláznit z příprav na vánoce

Víte, jak si už dnes usnadnit příští vánoce?

Další inspirace:


A pokud chcete opravdu vzít život do svých rukou a dokončit všechny ty důležité věci, které pořád valíte před sebou, přihlaste se na webinář ZDARMA Jak dotáhnout do konce vše důležité, i když nemáte dost času a sebedisciplíny.

Naučím vás, jak obelistít mozek a přestat odkládat priority pomocí jednoduché metody DOTAHOVACÍHO ŽEBŘÍKU.


Můj e-book Hodina navíc každý den, který odhaluje 4+1 jednoduché principy jak získat více času v souladu s fungováním našeho mozku, si můžete stáhnout na http://kniha.hodinanavic.cz.

Jak získat čas navíc každý den

Zuzana Ježková

5 Comments on “Jak přežít vánoce: 6 rad od psycholožky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..