Close

Jak se nezbláznit z příprav na vánoce

Všude se na vás valí vánoce. Koledy vyhrávají ve všech obchodech a z Facebooku na nás valí roztomilá či srdceryvná videa, která nám neustále „připomínají“, že vánoce jsou přece krásný čas s blízkými, čas klidu a míru a bůhví čeho.

Jde se ale vůbec přiblížit těm šťastným výrazům z reklamy, když ve skutečnosti spousta z nás jen nestíhá úklid, šílí z nákupů a jako bonus pak musí „přežít“ únavná setkání s příbuznými, které zas celý rok neuvidí?

V přípravách se soustřeďte na to důležité

Prosinec spousta z nás vnímá jak vysoce stresující období. Dokazují to i různé škály porovnávající typické zdroje stresu a jejich „průměrný“ dopad na člověk. Podle jedné škály jsou vánoce větším zdrojem stresu než spáchání drobného přestupku a jeho projednávání, a dokonce nás stresují i víc než menší půjčka či změna pracovních podmínek.

Vánoce jsou větším zdrojem stresu než spáchání přestupku či menší půjčka!

Každého z nás zřejmě stresuje něco trochu jiného, např.:

  • Snaha zavděčit se všem. (Máme pocit, že je naší povinností „nezkazit“ druhým vánoce, naopak jim je musíme učinit těmi nejkrásnějšími).
  • Klademe si příliš velké cíle: Chceme mít vše nakoupeno, dokonale uklizeno, skvěle napečeno a ještě v práci zvládnout všechny termíny před koncem roku.
  • Příliš se porovnáváme s druhými. Sousedka peče bio cukroví? My musíme taky. Kolegové v práci zpívají na štědrý večer koledy? My musíme taky?

Jak to všechno překonat?

Z výčtu výše vyplývá, že většina zdrojů stresu leží v naší hlavě. V cílech a požadavcích, které na sebe klademe. Ono ale vůbec není jednoduché si přiznat, že toho na sebe klademe příliš, nebo že bychom si měli dovolit něco nestihnout.

Proto na to půjdeme oklikou, a pokusíme se na vánoce aplikovat Paretův princip. Sepište si všechny úkoly, které vás do štědrého dne ještě čekají (např. které druhy cukroví chcete napéct, co všechno chcete uklidit, vyzdobit, nakoupit, zajistit a splnit). Pak si seznam úkolů prohlédněte a zvažte, co je opravdu zásadní? A bez čeho se dá přežít?

Svůj seznam také proberte s rodinou. Které druhy cukroví jsou pro ně klíčové? A bez kterých si štědrý den dokážou představit? Které tradice jsou pro ně důležité? Co by se jim líbilo, kdyby bylo letos o vánocích jinak? Mnohdy zjistíte, že to, co jste považovali za nezbytnou tradici, většina členů rodiny už považuje za zbytečnost.

A pak se pusťte do třídění seznamu. Předvánoční úkoly můžete roztřídit třeba do 3 kategorií: 1. bez čeho se neobejdu, 2. bylo by fajn, kdybych zvládl/a, 3. kašlu na to. Optimální je, pokud máte max. 20% úkolů ve skupině 1 a min. 20% v kategorii 3.

Je při tom opravdu důležité si seznam úkolů napsat. Pokud se totiž soustředíme na každý úkol, který před námi stojí, jen v hlavě, přijde nám sám o sobě strašně důležitý (proč to tak je, jsem vysvětlila v článku Co dělat, když nestíhám, aneb první pomoc, když je toho na mě moc – Krok 2)

Aby vám to lépe šlo, můžete si úkoly z kategorie 1 a 2 rozplánovat do jednotlivých dnů do vánoc, abyste měli lepší představu, co chcete kdy zvládnout. A pokud přece jen zafunguje optimistický klam, a vy zase budete šílet z toho, jak nestíháte přípravy, je potřeba se vrátit k seznamu vánočních úkolů. Aktualizujte ho (proškrtejte hotové úkoly, dopište nové) a znovu protřiďte. A nezapomeňte, že i když je to váš seznam vánočních úkolů, možná můžete spoustu práce delegovat. Poproste partnera a děti, aby vám s konkrétními věcmi pomohli.

Starejte se o sebe

Hlavně prosím nezapomínejte, že emoční paměť vašich blízkých si bude pamatovat období vánoc jako delší časový úsek než 4 hodiny Štědrého večera, kdy bylo vše dokonalé. Započítá i vše kolem.

Znám člověka, který nemá rád vánoce, právě protože se pár dní před Štědrým dnem tak šílelo s povinnostmi a úklidem, že to těch pár „skvělých“ hodin u vánočního stromku to prostě nezachránilo.

Takže se prosím vykašlete na sjíždění Facebooku či Instagramu svých přátel, kteří se na nich chlubí, jak už mají krásně napečeno a vyzdobeno, a sebemrskačské závidění, že vy to tak hezké nemáte. Fotka může být nádherná, ale nikdy nemůžete vědět, kolik za tím ve skutečnosti stojí stresu nebo křiku.

Radši si večer zajděte na punč, dejte vanu a jděte dřív spát. Možná tím pro své blízké uděláte víc, než kdybyste pekli další druh cukroví nebo sháněli na netu ještě pár úžasných dárků.

Držte se!

V dalším díle vám prozradím, jak přežít vánoce samotné. Ona to totiž není vůbec žádná legrace trávit najednou tolik volného času s rodinou bez hádek. A ne vždy si to umíme pořádně užít!

Jsou ještě nějaké zásadní stresory, které jsem nezmínila? Máte nějaké vlastní finty, jak se vypořádat s vánocemi? Napište je prosím do komentářů!

Další díly série článků o vánocích:

Jak přežít vánoce: 6 rad od psycholožky

Víte, jak si už dnes usnadnit příští vánoce?


A pokud na dokončování tuny předvánočních úkolů nechcete být sami, můžete si kdykoliv přijít pro podporu na můj webinář ZDARMA Jak dotáhnout do konce vše důležité, i když nemáte dost času a sebedisciplíny.

Naučím vás, jak obelistít mozek a přestat odkládat priority pomocí jednoduché metody DOTAHOVACÍHO ŽEBŘÍKU.


Můj e-book Hodina navíc každý den, který odhaluje 4+1 jednoduché principy jak získat více času v souladu s fungováním našeho mozku, si můžete stáhnout na http://kniha.hodinanavic.cz.

Jak získat čas navíc každý den

Zuzana Ježková

4 Comments on “Jak se nezbláznit z příprav na vánoce

[…] Jak se nezbláznit z příprav na vánoce […]

Odpovědět

[…] Jak se nezbláznit z příprav na vánoce […]

Odpovědět

[…] Pokud vás zajímá přesný postup, jak si předvánoční přípravy naplánovat, koukněte na můj článek JAK SE NEZBLÁZNIT Z PŘÍPRAV NA VÁNOCE. […]

Odpovědět

[…] Jak se nezbláznit z příprav na vánoce – Psychologické tipy (psychologicketipy.cz) […]

Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..