Čím déle pracujete, tím podáváte horší výkon
Víte, kdy máte přestat?
Víte, jak dlouho můžete pracovat v kuse, aniž by Váš výkon klesl na minimum?
Myslíte si, že si v práci nemůžete dovolit pauzu?
Výzkumy prokázaly, že naše schopnost sebeovládání je závislá na tzv. kognitivním zdroji. Znamená to například, že čím víc se musíme během dne obtížně rozhodovat nebo potlačovat své impulsivní potřeby, tím víc je pro nás těžké jim odolat.
Pokud si po 90 minutách práce nedáme přestávku, klesne náš výkon na pouhých 20 %. Již po 45 minutách soustředěné práce klesá náš výkon na 65 %.
Petr Ludwig přirovnává kognitivní zdroj ke sklenici vody. S každou činností, ke které se musíte přemlouvat, se kognitivní zdroj vyčerpává – voda ve skleničce ubývá. Jakmile se zdroj zcela vyčerpá, začnou vás ovládat emoce. Nemáte sílu odolávat touhám, nemáte ani sílu uspokojovat základní potřeby, povídat si s lidmi, pomáhat jim apod. Nemáte vlastně sílu dělat věci, které vás činí šťastné.
Kognitivní zdroj lze naštěstí v průběhu dne obnovovat, a dokonce je i dlouhodobě možné zvětšovat jeho celkovou kapacitu (vůli lze posilovat jako sval).
Každému vyhovuje trošku jiný styl odpočinku. Doporučují se tři základní schémata:
- 90 minut práce, 20 minut přestávka
- 52 minut práce, 17 minut přestávka
- 25 minut práce, 5 minut přestávka
Přestávka samozřejmě neznamená, že musíte přestat pracovat úplně. Zásadní je na chvíli úplně změnit typ činnosti (např. vstát od počítače a jít vyzvednout poštu).
Naučte se minimálně každé 2 hodiny doplnit energii („dolít vodu do skleničky“).
Stačí k tomu obvykle málo:
- Sníst ovoce, vypít sklenici džusu.
- Jít se projít, nejlépe do přírody (Výzkumy ukázaly, že nejlépe se regeneruje v přírodě. Dokonce i posezení před nástěnnou malbou přírodní scenérie, zejména zobrazuje-li nějakou vodní plochu, je lepší než pobyt v kavárně.)
- Provádět lehké manuální práce.
- Napojit se na chvíli na naše hodnoty (umění, hudba, děti,…).
- Relaxovat, meditovat (existuje dokonce Jedno minutová meditace).
Nezapomeňte také respektovat svou přirozenou individuální křivku výkonnosti (každý z nás má vlastní čas, kdy nejvíc kreativní, nejvíc společenský, nejvíc výkonny atd.).
Informační zdroje:
Petr Ludwig – Konec prokrastinace
Matthieu Ricard – Kniha o štěstí
Můj e-book Hodina navíc každý den, který odhaluje 4+1 jednoduché principy jak získat více času v souladu s fungováním našeho mozku, si můžete stáhnout na http://kniha.hodinanavic.cz.
Vlasta
4. 4. 2024 na 6:12 pmZdravím,ráda bych našla klid a pohodu.Nevim jak se s touto dobou smeknout a přijat ji.Na víc mě chytla bederka,tak mám tu tíhu naa zádech Chápu to ale …..
Zuzana Ježková
5. 4. 2024 na 8:33 amDobrý den,
děkuji za váš komentář a otevřenost. Chápu, že hledání klidu a pohody v dnešní uspěchané době může být velkou výzvou, zvlášt když nám tělo háže klacky pod nohy…
Prvním krokem může být uznání, že je v pořádku cítit se tak, jak se cítíte. Současná doba je plná výzev a změn, a není snadné se s nimi vyrovnávat. Přijetí může být prvním krokem.
Jinak v tomto článku je několik tipů, jak se dosta z nepohody: https://psychologicketipy.cz/jak-se-dostat-z-deprese/
Přeji vám hodně síly, Zuzka Ježková