Close

Jak (ne)funguje multitasking a jak ho může porazit osobní kanban

Výzkumy prokázaly, že když se snažíme stíhat více věcí najednou, tak se pořádně nesoustředíme ani na jednu, a ve výsledku nám zaberou více času, než kdybychom je dělali postupně. Přeskakujeme-li, máme začaté tři věci, ale ani jednu dokončenou. A ještě k tomu nám narůstá hladina stresu. Jedním ze způsobů, jak s tím bojovat je technika s tajuplným názvem osobní kanban (personal kanban).

multitaskingMultitasking obrovsky narůstá díky novým technologiím. Máme zapnutou televizi, kontrolujeme status na Facebooku a ještě u toho pracujeme či si povídáme s přáteli.

Jenže toto na první pohled „efektivní“ trávení času nás ve skutečnosti o čas okrádá, a to především kvůli dvěma hlavním důvodům:

Náš mozek multitasking unavuje.

Multitasking vede k prodloužení délky trvání činností.

Skenování mozku ukázalo, že když se snažíme soustředit na dva úkoly zároveň, dochází k přetížení mozku a následnému snížení jeho kapacity zpracovávat informace.

To platí zejména, když se snažíme plnit podobné úkoly ve stejnou dobu – například psát e-mail a mluvit do telefonu – oba úkoly totiž používají stejnou část mozku. V důsledku toho, mozek prostě zpomalí.

Nejen, že multitasking ovlivňuje naše duševní schopnosti, ale přepínání mezi úkoly nás také činí méně efektivními. V jednom výzkumu studentům trvalo mnohem déle řešit složité matematické problémy, když museli přepínat mezi úkoly – ve skutečnosti byli až o 40 procent pomalejší.

Stejná studie také zjistila, že multitasking má negativní efekt na tělo, dochází při něm k uvolňování stresových hormonů a adrenalinu.

Jiný výzkum prokázal, že když jsou lidé nuceni často přecházet od jednoho úkolu k druhému, pracují sice rychleji, ale produkují méně. Po 20 minutách přerušovaného výkonu, mají významně vyšší hladinu stresu, cítí se frustrováni, pracovně přetíženi a pod tlakem.

To může vést k začarovanému kruhu, kdy tvrdě pracujeme na mnoha úkolech zároveň – „multitaskujeme“, abychom věci zvládli.

Trvá nám to však déle, cítíme se pak stresovaní a otrávení, nestíháme.

A to nás nutí k multitaskingu ještě víc.

Je-li to aspoň trochu možné, snažme se soustředit vždy jen na jeden úkol!

Jak snížit multitasking? Zahrajte si osobní Kanban…

Jednou z možností jak snížit počet úkolů, na kterých pracujete současně, je technika s názvem Osobní Kanban (Personal Kanban).

Je to metoda, která pomáhá zlepšit přehled o práci, která před námi stojí.

Co si mozek nedokáže představit, jako by neexistovalo.

Chceme-li skutečně pochopit, kolik úkolů máme a na kolika z nich zrovna pracujeme, měli bychom si je nějak vizualizovat.

Prvním krokem při použití této metody je vizualizovat všechnu práci, kterou máme.

Nejjednodušší způsob, jak to udělat, je dát si každý úkol na samostatný lepící papírek (post-it). Lze najít ale i aplikace a úkolovníky, která vám to umožní zelektronizovat.

Potom si všechny tyto úkoly rozdělíte do tří sloupců:

  1. Úkoly, které mám udělat
  2. Úkoly v procesu (na čem aktuálně pracuji)
  3. Úkoly, které jsou již dokončené

Osobní kanban

Při plnění jednotlivých úkolů je potřeba se soustředit na to, aby bylo vždy co nejméně úkolů v prostředním sloupci (na čem aktuálně pracuji). Je potřeba limitovat počet úkolů, které jsou v procesu. Lze se setkat s názorem, že by nemělo být nikdy rozpracováno více než 5 úkolů.

Pokud chcete svůj single tasking ještě zdokonalit, můžete úkoly z tohoto prostředního sloupce zpracovávat technikou Pomodoro (více například v článku Dát si pětadvacet nebo Jak hloupý Honza na způsob efektivnějšího učení přišel).

Třetí sloupec (dokončené úkoly) je důležitý pro motivaci, pro pozitivní pocit z toho, kolik jsme to už zvládli. Určitě si ho tam nechejte! Pomáhá taky udržovat celkový přehled.

Další informace o této metodě v článku How to use personal kanbanTady jsou přímo zkušenosti z používání metody.

A pokud chcete zlepšit své soustředění pořádně, koukněte se do článku Jak se koncentrovat bez rozptylování a vyrušování.

O této metodě jsem mluvila na svém webináři Čtyři kroky ke skutečnému startu. Připravila jsem pro Vás malou ochutnávka, a tak si zrovna tuto část můžete i poslechnout (přednáška je od času 01:11).


Můj e-book Hodina navíc každý den, který odhaluje 4+1 jednoduché principy jak získat více času v souladu s fungováním našeho mozku, si můžete stáhnout na http://kniha.hodinanavic.cz.

Jak získat čas navíc každý den

Zuzana Ježková

2 Comments on “Jak (ne)funguje multitasking a jak ho může porazit osobní kanban

[…] Článek a další zajímavosti o řízení lidí i projektů najdete na serveru http://www.beepm.cz. […]

Odpovědět
Valenica Abbott
21. 1. 2019 na 7:29 am

When people engage in multitasking they are not using their time efficiently. I think if people just focus on one task at a time they can get it done quicker and more productively than by focusing on many tasks at once.

Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..