Jak ušetřit čas vzděláváním? A co je to ten webinář?
Jaké nové formy kurzů začínají zaplňovat internet?
Co je webinář a co čekat, když se na něj přihlásíte?
A jak poznat dobrý online kurz?
I na tyto otázky Vás tu čeká odpověď.
Příroda z člověka udělala vlastně chameleona – předpokládá, že se učením přizpůsobí čemukoliv
Asi už jste si sami na svou kůži vyzkoušeli 100krát ověřenou pravdu, že člověk se potřebuje celý život učit.
Člověk je totiž k učení přímo zrozen (inspirativně je to ztvárněno ve videu You can learn anything) – rodí se ze všech živých tvorů nejméně připraven na svět, který ho čeká, a má jedno z nejdelších dětství. Evoluce u nás „dospěla k názoru“, že přežijeme nejlépe, když budeme co nejvíc flexibilní a dostaneme čas naučit se právě to, co potřebujeme. Umožňuje nám to přežít, i když se změní prostředí, do kterého jsme se narodili.
Platí to téměř pro všechny oblasti našeho života (tedy i pro práci s lidmi, efektivní využívání našeho mozku či time management – podrobněji viz metafora v článku Jak získat hodinu navíc každý den).
Náš mozek prostě neustále vytváří nové zápisy, a je jen na nás, jaké mu nabídneme (zda to bude 223. díl seriálu nebo něco, co mu usnadní život).
Náš mozek je v podstatě ten jediný nástroj, který nám zajistí, že se vždy uživíme. Dnešní doba je tak rychlá, že bez průběžného získávání vědomostí brzy zaostáváme. Například množství informací na celém světě se každý rok zdvojnásobí.
Kdybych měl 8 hodin na to, abych porazil strom, strávil bych 6 hodin ostřením sekery. — Abe Lincoln
Takže učit se potřebujeme, ale kde na to vzít čas?
Možná, že sami tušíte, že byste na sobě měli pracovat, ale nevíte jak začít. Na čtení knih není dost času, vzdělávací kurzy jsou příliš drahé, nebo se vám nehodí místa či termíny jejich konání.
Už to přišlo i k nám!
Naštěstí pro nás pro všechny se i v České republice začala rozvíjet oblast online vzdělávání.
Nemám teď úplně na mysli e-learningy s dlouhými texty. Ty tu jsou dlouho, a některé jsou vytvořené opravdu velmi kvalitně a interaktivně. Ale fungují spíš jako lepší kniha.
Na českém trhu se však ve větším začínají objevovat online videa i živé webináře, které mají k prezenčním kurzům mnohem blíž.
Já sama jsem jako dlouholetá lektorka kurzů tváří v tvář měla k podobným formám vzdělávání nedůvěru. Až do letošního ledna. To jsem se zúčastnila 10ti denního intenzivního online kurzu (pro zajímavost, byl to kurz Pavla Říhy Podnikatelem za 10 dní). Probíhal formou živých večerních webinářů. A na jeho konci jsem si musela něco přiznat: na kurzu jsem se toho fakt hodně naučila. A k tomu všemu jsem si vytvořila nečekaně osobní vztah k lektorovi i k ostatním účastníkům kurzu (s některými jsem stále v kontaktu). Dokonce mě na webinářích rozčilovalo, když někteří účastníci chatovali během výuky – měla jsem jim za zlé, že lektora „ruší“ :D.
Po tomto zážitku jsem svůj pohled na online kurzy změnila
Pokud jsou udělány kvalitně, mohou být stejně přínosné jako prezenční kurzy. A navíc mají spoustu dalších neoddiskutovatelných výhod:
- Možnost konání v době, kdy máte čas (např. ve středu večer).
- Neztrácíte čas cestováním. Posadíte se doma k počítači, klidně v pyžamu se šálkem kávy, a učíte se! Nebo si kurz pustíte během obědové pauzy v kanceláři či večer v hotelu na služební cestě.
- Kurzu se můžete zúčastnit, i pokud onemocníte, nikoho nenakazíte a sami můžete být v posteli. A pokud je Vám hodně zle, většinou jsou k dispozici záznamy.
- Vzdělávání lze rozvolnit do delší doby (např. do několika měsíců). Tím lze snadněji dosáhnout skutečné změny. Zamezí se tím tomu, co jsem na prezenčních kurzech viděla mnohokrát. Lidé jsou po kurzu ponecháni sami svému osudu, nemají podporu lektora, a tak do skutečné praxe převedou jen malé množství znalostí.
- Díky online vzdělávání se můžete seznámit s velkým množstvím podobně smýšlejících lidí. Můžete spolu chatovat na webinářích, mnohdy jsou pro Vás vytvořeny bezpečné uzavřené facebookové skupiny.
- K informacím se můžete kdykoliv vrátit a bez dalších nákladů si vědomosti oživit (většina poskytovatelů nabízí „doživotní“ přístup k nahrávkám z kurzů).
- Zažijete možná i méně stresu – zejména introvertní povahy mají z prezenčních kurzů obavy. Někdy se musí druhým představovat, zapojovat do týmové práce, nebo se jen prostě bojí položit svůj dotaz. Online kurz jim v tomto ohledu poskytuje mnohem bezpečnější prostředí!
- Většina poskytovatelů online vzdělávání Vám umožní nahlédnout pod pokličku před tím, než něco zaplatíte. Buď si můžete prohlédnout část kurzu zdarma (v případě, že se jedná o videonahrávky), nebo Vám sám lektor ukazuje svou práci, např. formou videí zdarma, článků na blogu apod. Můžete se tedy dopředu svobodně rozhodnout, jestli Vám lektor sedne a chcete se od něho něco naučit.
- Díky možnosti psát do komentářů probíhá mezi účastníky diskuze a lektor odpovídá na Vaše otázky.
Jak takové online vzdělávání vypadá?
Forem je neuvěřitelné množství. V poslední době jsou hodně rozšířené živé webináře a online videa.
Živé webináře
Webinář probíhá „real time“, tzn. že ve stejnou chvíli kurz sleduje třeba sto lidí ze všech koutů ČR i SR. Webinář obvykle trvá 60 – 120 minut. Lektor Vám předává své znalosti a zkušenosti a obvykle je prostor pro diskuzi (účastníci se ptají do chatu, lektor odpovídá živě). Jeden kurz se může skládat i ze série webinářů.
Videonahrávky
Online videa jsou rozmanitější. Může se jednat o jedno dlouhé video nebo o sérii krátkých (trvají od 2 do 20 minut). V takové sérii jsou Vám mnohdy informace dávkovány postupně, abyste měli čas je vstřebat.
Tyto formy výuky bývají mnohdy doplňovány o další materiály – můžete od lektora dostat myšlenkovou mapu, kontrolní seznam, ale i celá skripta v elektronické podobě. Oblíbenými se stávají i emailové série – do Vaší schránky Vám pravidelně přijde výzva, informace či zajímavost, která Vás v daném kurzu dostane ještě dál.
V exkluzivních kurzech dokonce můžete dostat úkol, který Vám lektor i zkontroluje, nebo jeho součástí můžete být osobní koučování s lektorem apod.
Možností je neuvěřitelné množství.
Už jsem na internetu viděla i online trenéra fitness. Dívá se na Vás přes webkameru – podporuje Vás a také Vám hned řekne, co děláte špatně. Je jen otázkou, kam se ještě online vzdělávání dostane…
A to nemá online vzdělávání žádné nevýhody?
Samozřejmě, že má. Je plně závislé na technice, a ta si s námi občas umí pěkně pohrát.
Viděla jsem už pár webinářů, které se tak úplně nepovedly. Třeba „rozkostičkovaný“ lektor mluvil jako robot. Jindy si zase lektor hodinu myslel, že vidíme, co nám ukazuje v prezentaci, ale my celou dobu koukali na jeho obličej (naštěstí byl docela hezký :-)).
Zodpovědný pořadatel webináře Vám ale v takovém případě nabídne nový termín webináře nebo Vám dá k dispozici nahrávku z webináře, kde vše fungovalo.
Někdy zase nefunguje technika posluchačům. Většina online webinářů však nabízí přístup k nahrávkám, takže se můžete na akci podívat, až se vám internet rozjede.
Jistým nebezpečím je počet takto nabízených kurzů. Na internetu se teď vyrojilo neuvěřitelné množství online kurzů. A jelikož sleduji trendy v zahraničí, je mi jasné, že jich bude ještě víc. Je proto o to těžší odlišit zrno od plev.
S nekvalitním kurzem se můžete setkat i v „offline“ výuce. A v té online platí v podstatě stejná vodítka, na co si dát pozor:
- Lektor má adekvátní vzdělání. Odkazuje i na jiné, než svoje stránky, kde lze prokázat jeho znalosti a schopnosti, nebo přispívá na nějaký veřejně známý blog.
- Nebojí se Vám dopředu ukázat část své práce zdarma (formou článků, videí či webinářů). Můžete si tak sami ověřit, zda Vám sedí.
- Nabízí jisté časové období, po které bezplatně vrátí peníze zpět.
- Se zájemci o kurz komunikuje (odpovídá na emaily, řeší případné technické problémy apod.).
- Uvádí reference (např. slova účastníků kurzu apod.).
- Jako jednu z forem platby nabízí i známé platební brány (např. Paypal), kde je možné v případě problémů žádat o vrácení peněz zpět skrze provozovatele brány.
Stoprocentní jistotu samozřejmě nemáte nikdy, ale v čem ji dneska máte?
Určitě nechci tvrdit, že se online vzdělávání hodí na všechno. Psychoterapii či chirurgii bych zatím raději učila „starou dobrou“ osobní výukou. Ale online vzdělávání se bude rozšiřovat, tak se na to připravme.
PS: Pokud právě uvažujete o účasti na prvním online kurzu, pár poznámek co čekat:
- Většina webinářů probíhá tak, že dostanete odkaz, případně přístupová hesla, díky kterým se dostanete na stánku, kde se bude akce konat. Zahraniční webináře občas používají programy, které si musíte nainstalovat do počítače. Ale nemusíte se toho bát, programy Vás vším provedou krok za krokem.
- Obvykle nepotřebujete nic víc než počítač (případně tablet či telefon) s funkčním internetovým připojením a reproduktory/sluchátky. Kameru a mikrofon používá jen lektor či dopředu pozvaní hosté J. Může se Vám hodit tužka a papír.
- Nelekněte se, pokud se v uvedený začátek na stránce ještě nevysílá. I v online vzdělávání se setkáte s „akademickou“ pětiminutovkou. Pokud se Vám něco nezdá, aktualizujte stránku (zmáčkněte F5), nebo napište do komentářů, které obvykle někde na stránce jsou.
- Pokud něco nefunguje, nevidíte to, o čem lektor mluví apod., pište do komentářů. Pokud máte vytvořenou výukovou FB skupinu, můžete psát lektorovi do zpráv i tam apod. Lektor sám velmi ocení, pokud se včas dozví, že vše neběží podle Vašich představ.
- Vyhraďte si místo, kde budete mít na kurz klid. Lépe se vše vnímá se sluchátky v uších. Aby to totiž fungovalo, je potřeba výuce věnovat plnou pozornost. Nepočítejte s tím, že u kurzu zvládnete ještě chatovat na Facebooku. Nebudete pak mít nic ani z chatu, ani z kurzu. A to by byla škoda J.
PS2: Součástí online vzdělávání jsou i ebooky (placené i zdarma).
Můj e-book Hodina navíc každý den, který odhaluje 4+1 jednoduché principy jak získat více času v souladu s fungováním našeho mozku, si můžete stáhnout na http://kniha.hodinanavic.cz.