Close

Čtyři kroky k nastartování vaší kreativity

Každý z nás má v sobě potenciál pro to být kreativní a vytvořit něco inspirujícího pro druhé. Nevěříte? Pojďme se podívat, jak být kreativní, krok za krokem.

 

KROK 1 – Zachytávejte nápady

Každému z nás údajně denně projde hlavou 60 000 myšlenek. Je velmi pravděpodobné, že aspoň jedna z nich bude v něčem jiná, inovativní, zajímavá, prostě kreativní. Takže jestliže máme mozek a myslíme, jsme občas i kreativní.
Vezměte si, kolikrát se musí kopnout do míče, než se konečně podaří, aby z toho kopance byl gól. Tak je to i s myšlenkami. Jedna z nich nakonec vítězná bude. Jde o to mít v hlavě pomyslnou branku, která bude zajímavé nápady zachytávat.

KROK 2 – Tvořte

Kreativní nápad je nutné co nejdříve zhmotnit. Napsat, namalovat, uvařit, ušít, postavit, zrealizovat. I kdyby náš nápad totiž nebyl až tak geniální, právě tou dřinou, kterou vložíme do jeho uskutečnění, se můžeme odlišit od ostatních. Jak říká B. Tracy: „Úžasné nápady má spousta lidí. Ale jen málo z nich najde sílu a čas dotáhnout je do konce.

Nápad je potřeba co nejdříve zhmotnit, a až potom ho hodnotit. Hemingway říkával: „Piš opilý, opravuj střízlivý.“
Když tvoříme, musíme počítat s tím, že budeme tvořit i brak. Dokonce většina z toho, co vytvoříme, bude na nic. Ale vzpomeňme si na to, kolikrát se musí kopnout do míče, než je z něho gól. Známý hokejista Gretzky prohlásil: „Ztrácíte 100% střel, ke kterým se neodhodláte.“ Tak zbytečně nezahazujme naše geniální nápady.

KROK 3 – Obohaťte druhé svou tvorbou

To, co jsme vytvořili, je potřeba zveřejnit.
Pokud tvoříme jen do šuplíku, je to, jako bychom vařili dobrá jídla pro ledničku. Svět může mít užitek jen z toho, co mu poskytneme, ne z toho, co si schováváme. Tak nebuďme škrti. Nestaňme se další Vivian Maier, jednou z nejlepších fotografek světa, o které svět nic nevěděl (více v článku Jamese Cleara).

Pro mnohé z nás je tento krok nejtěžším, protože nás sužuje otázka „Co když se to ostatním nebude líbit?“
Já radím, na tuto otázku prostě zapomeňme. L. Gounelle řekl, že většina našich obav jsou jen výplody naší mysli. Nemáte taky tu zkušenost, že ve skutečnosti to nakonec není tak hrozné, jak jste si představovali? Realita většinou neumí být tak krutá jako naše vlastní fantazie.
A ještě jedno povzbuzení – pokud si dokážete velmi barvitě představovat, jak velký neúspěch budete mít, a co všechno hrozného se vám stane, máte tak bohatou fantazii, že se určitě můžete označit za kreativní osobu ;-).

KROK 4 – Radujte se nebo poučte se

Z našeho úžasného kreativního nápadu se může stát hit. Radujme se z toho a nechme se inspirovat oceněním ostatním.
S největší pravděpodobností však náš nápad až tak velký ohlas nevzbudí, možná to dokonce bude propadák. Ale i tato varianta může naši kreativitu jen posílit. Jak to? Protože v životě nejsou žádné chyby, jen lekce. Porážka je nezbytná pro osobní růst (Robin S. Sharma). Takže, vezměme si z kritiky poučení a vymýšlejme dál. Vzpomeňme si na příběhy mnoha slavných umělců, kterým zamítli jejich první díla, a někteří byli dokonce oceněni až po své smrti.

A jsme zpět u KROKU 1 – Ponaučení přetvořte do nových nápadů

Máte obavu, že tvořit je moc náročné? Pořád se bojíte jít s kůží na trh? Pak je na čase přiznat si, pro koho vlastně tvoříme. I když je naší morální povinností sdílet své dílo s ostatními, ve skutečnosti tvoříme jen kvůli sobě. Protože když ty nápady ze sebe nedostaneme, budou v nás „zahnívat“, a my si můžeme začít „smrdět“. Stephen Covey tvrdí, že většina stresu nepochází z toho, že toho máme moc. Největší stres vzniká ze všeho započatého a nedokončeného. Coelho napsal: „Buď jako pramen, který přetéká, a ne jako nádrž, v níž je pořád stejná voda.“ Tak se pročistěme a dostaňme to ze sebe ven!

A tak neberu, že nejste kreativní. Maximálně jsem ochotná připustit, že jste líní. Když se podíváte na denní režimy mnoha slavných osobností, zjistíte, že to většinou byli dost velcí dříči. Je potřeba soustředit se na proces – psát, malovat, vařit, sestavovat každý den. Výsledky pak přijdou samy. Pokud Vám snad chybí čas na to, abyste se do své kreativity pustili naplno, podívejte se tipy v ebooku Hodina navíc každý den.
A na kreativitě je ještě jedna zajímavá věc. Čím víc tvoříme, tím víc nápadů máme. To je ten zdroj nekonečné energie posilující perpetuum mobile kreativity.

Takže tvořte. Nenechte jediný zajímavý nápad uniknout vaší pozornosti. Pusťte se do něj a nebojte se, že to bude brak. Teprve, až budete mít první koncept, podívejte se na své dílo kriticky. Upravte ho, a pak zveřejněte. Nebojte se reakcí ostatních, ať budou jakékoliv, můžou vás posunout jen dál. Tvořte, protože to potřebujete pro své štěstí. Tvořte, protože tak obohatíte i své okolí. Tvořte, protože jste lidé.

 

Čtyři kroky ke kreativitě

Čtyři kroky ke kreativitě jako perpetuum mobile

Inspirace k tvorbě tohoto článku

http://jamesclear.com/vivian-maier
http://jamesclear.com/markus-zusak 
http://www.timemanagement.sk/9-dovodov-preco-som-uz-mesiac-nic-nenapisal/
https://podio.com/site/creative-routines
Snězte tu žábu – Brian Tracy
Muž, který chtěl být šťastný – Laurent Gounelle
Mnich, který prodal své ferrari – Robin S. Sharma
Veronika se rozhodla zemřít – P. Coelho
7 návyků skutečné efektivních lidí – S. Covey
a další…

Zajímavé články o tom, jestli jsme nebo nejsem všichni kreativní

http://www.pbs.org/thisemotionallife/topic/creativity/creativity
http://lateralaction.com/articles/is-everyone-creative/


Můj e-book Hodina navíc každý den, který odhaluje 4+1 jednoduché principy jak získat více času v souladu s fungováním našeho mozku, si můžete stáhnout na http://kniha.hodinanavic.cz.

Jak získat čas navíc každý den

Zuzana Ježková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..