Close

Co dělat, když nestíhám, aneb… – krok 3

Neumím si říct o pomoc

Krok 3 aneb zapojte okolí

Pořád se valí nové a nové povinnosti. A není vidět žádné světlo na konci tunelu. Tak se mnohdy cítíme, když je toho prostě moc.

V předchozích dvou krocích série jsme krizi trochu zpomalili, možná i zastavili (viz Krok 1). Teď je potřeba začít rozplétat situaci směrem, ve kterém se budeme cítit lépe.

Příčinou nestíhání často bývá skutečnost, že jsme toho na svá bedra naložili příliš mnoho. Prostě víc, než kolik je jeden člověk schopen zvládnout. A ne vždy se při úklidu (viz Krok 2) podaří zredukovat počet úkolů na rozumnou míru.

Nezbývá pak, než do řešení situace zapojit i své okolí!

Co dělat

Neumím si říct o pomoc a nestíhámKdyž dojdete k názoru, že je stresu či povinností na vás až příliš, nezůstávejte s tím pocitem sami. Promluvte si se svými blízkými či s kolegy z práce. Už pouhé sdělení bolesti ji mírní. Už tím, že o situaci budete mluvit, začne ji Váš mozek zpracovávat novým způsobem. Můžete objevit nový úhel pohledu či alternativní řešení.

A nezapomeňte, sdílená starost je poloviční starost.

Někdy je potřeba víc než se svěřit. Někdy prostě musíte blízké přímo požádat o pomoc.

Je to logický krok, který je však pro spoustu z nás nepříjemný.

Možná Vám teď jde v hlavě: „Neumím si říct o pomoc.“

Často máme strach, že budeme druhé otravovat, že budeme zavázáni nebo že tak přiznáme svou slabost a neschopnost. Výzkumy ale ukazují, že je to možná úplně jinak.

Jak to je

Nejrůznější výzkumy (např. Kahneman, Waldinger) jednoznačně prokázaly, že kvalitní vztahy s druhými jsou jedním ze základních zdrojů životní spokojenosti, dokonce zásadně ovlivňují i naše psychické i fyzické zdraví.

Nejlepší pocit ze sebe a nejšťastnější bývají lidé, kteří se méně zabývají svými problémy a hodně pomáhají druhým. Lidé jsou dokonce mnohem šťastnější, když utrácejí peníze za potřeby druhých než za ty vlastní (více viz článek Jak investovat peníze do vlastního štěstí). Je prokázáno, že nahodilé činy laskavosti (drobné činy pomoci druhým) mohou lidem pomoct bojovat s depresemi.

Je to podivuhodný paradox, ale tím nejlepším způsobem, jak získat vlastní štěstí, je rozdávat ho ostatním. D. Michie

podpora druhýchV situaci, kdy prostě máte tolik úkolů, že je nezvládnete sami, se proto nemusíte obávat poprosit blízké o pomoc. Požádejte kolegu o podporu, obraťte se na tchýni ohledně hlídání či poproste manžela o pomoc s domácími pracemi. Vy si trochu ulevíte, a druhým tím poskytnete příležitost, aby se cítili dobře. Nechejte si pomoct.

Většina z nás ráda druhým občas pomůže. Máme z toho pak dobrý pocit. To je ale možné jen, pokud si ten druhý od nás pomoct NECHÁ. Udělejte proto druhým jednou za čas radost a nechte si pomoct.

Někteří z Vás možná nyní ještě bojují se svým egem. V hlavě Vám možná běží: „Ale já to chci dokázat sám/sama. Já to zvládnu! Nechci přiznat, že na tom nemám…“ Apod.

Zkuste se však na situaci podívat z jiného úhlu pohledu. Mezi složky Emoční inteligence patří sebeuvědomění a sebeřízení. Je tedy známkou dobré E inteligence, že v pravou chvíli poznáte, kdy potřebujete pomoc, a řeknete si o ni.

Je lepší včas vyřešit krizi, než čekat, až vyhoříte, onemocníte či prostě nějakou práci pokazíte. Což jsou dost pravděpodobné důsledky dlouhodobého přetížení.

Úkol pro Vás – shrnutí

  1. Zapojte své okolíNajděte si ve svém okolí min. jednoho člověka, s kterým si můžete otevřeně promluvit o svém přetížení. Může se jednat o Vašeho blízkého, kolegu či někoho, o kom víte, že už se v podobné situaci ocitnul.
  2. Projděte si svůj seznam úkolů a najděte minimálně dva, s kterými by Vám mohl někdo pomoci.
  3. Řekněte si o pomoc. Ideálně o dlouhodobou – není možné úkol delegovat na danou osobu napořád ;-)?
  4. Zacházejte samozřejmě s pomocí druhých opatrně. Važte si jí, buďte vděční, děkujte. Nezneužívejte ji.
  5. Buďte připraveni pomoci lidem ve svém okolí, až to budou potřebovat oni.

Starajíce se o štěstí jiných, nacházíme své vlastní. Platón

 

A série ještě nekončí. Již brzy Vám prozradím další krok na cestě z kolotoče nestíhání ve svém webináři. Sledujte FB Psychologické tipy, a dozvíte se více!

 

Jednotlivé díly série Co dělat, když opravdu krutě nestíhám aneb první pomoc, když se toho nakupí moc:

Krok 1 aneb zorientujte se

Krok 2 aneb ukliďte si

Krok 3 aneb zapojte okolí


Můj e-book Hodina navíc každý den, který odhaluje 4+1 jednoduché principy jak získat více času v souladu s fungováním našeho mozku, si můžete stáhnout na http://kniha.hodinanavic.cz.

Jak získat čas navíc každý den

Zuzana Ježková

One Comment on “Co dělat, když nestíhám, aneb… – krok 3

[…] Krok 3 aneb zapojte okolí […]

Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..