Close

Jak přelstít stres (jednoduše a možná překvapivě)

Co když je to se stresem úplně jinak? Co když existuje „jednoduchý“ způsob, jak na něj vyzrát a neničít si zdraví? Podívejte se se mnou, jak přelstít stres.

Ted Talks jsou zdrojem skvělých inspirativních videí. Jedno z nich se jmenuje Jak se (s)přátelit se stresem.

Kelly McGonigal v něm přednáší neuvěřitelné výsledky výzkumů o stresu. Ty klíčové mám shrnuji níže, doporučuji se však podívat na celou přednášku (je s českými titulky). 

Studie 1: Jak vnímáte stres?

První prezentovaná studie sledovala 30 000 dospělých ve Spojených státech po dobu osmi let. Účastník se zeptali: „Jak velké množství stresu jste podstoupili v minulém roce?“ A pak se zeptali: „Věříte, že je stres pro vaše zdraví škodlivý?“ A pak s pomocí veřejných záznamů o umrtí zjistili, kdo zemřel.

Výsledky studie: 

  • U  lidí, kteří v uplynulém roce zažili velké množství stresu, bylo riziko úmrtí o 43 procent vyšší.
  • To ovšem platilo pouze pro ty, kteří zároveň věřili, že stres je pro zdraví škodlivý.
  • U lidí, kteří sice zažili velký stres, ale nenahlíželi na něj jako na škodlivý, pravděpodobnost úmrtí vymizela. Ve skutečnosti u nich bylo riziko úmrtí nejmenší ze všech účastníků studie, včetně jedinců, kteří zažili relativně malé množství stresu.
  • Vědci tedy učinili odhad, že během těch osmi let, kdy sledovali úmrtí, zemřelo 182 000 Američanů předčasně nikoliv následkem stresu, ale protože věřili, že stres je pro ně špatný.

Jak přelstít stres – rada č. 1:

Pokud změníte své smýšlení o stresu, změníte také reakci svého těla na stres. Pokud pochopíte své tělo, a naučíte se například vnímat svou reakci na stres jako přínos pro svůj výkon, můžete si zachránit zdraví.

Studie 2 : Jste na stres sami?

Tato studie sledovala okolo 1 000 dospělých ve Spojených státech, bylo jim mezi 34 a 93 lety, a studie začala otázkou:„Jak velké množství stresu jste podstoupili v loňském roce?“ Dále byla položena otázka: „Kolik času jste věnovali pomoci přátelům, sousedům, lidem ve vaší komunitě?“ A pak výzkumníci využili veřejné záznamy za posledních pět let, aby zjistili, kdo zemřel.

Výsledky studie: 

  • Každá významná stresující životní zkušenost, jako jsou finanční problémy nebo rodinná krize, zvýšila riziko úmrtí o 30 procent.
  • Ale nebylo to pravidlem pro každého. Lidé, kteří se věnovali péči o druhé nevykazovali vůbec žádný nárůst úmrtí následkem stresu.

Jak přelstít stres – rada č. 2:

Nebuďte se svým stresem sami. Vypovídejte se. Pomáhejte. Pečujte o druhé. Péče vytváří odolnost. Jako bychom životní výzvy zvládali lépe, když jim nemusíme čelit sami. Jako by nám dodávalo energii, když místo toho, abychom se soustředili na své problémy, tak pomáháme druhým zvládat ty jejich.

Informační zdroj:

Jak se (s)přátelit se stresem – Kelly McGonigal

 

Další články

O stresu jsem psala také v tomto článku

Jak se zbavit stresu, i během jedné minuty

 


Můj e-book Hodina navíc každý den, který odhaluje 4+1 jednoduché principy jak získat více času v souladu s fungováním našeho mozku, si můžete stáhnout na http://kniha.hodinanavic.cz.

Jak získat čas navíc každý den

Zuzana Ježková

3 Comments on “Jak přelstít stres (jednoduše a možná překvapivě)

Jitka Šabatová
12. 3. 2018 na 11:19 pm

Super informace, díky!

Odpovědět
Barbora
11. 9. 2023 na 6:46 am

Velice Vám děkuji za to, co a jak děláte. Je to skutečná pomoc! je pro mě cenné vedět, že když zase lítám v kolečku nestíhání, výčitek a únavy, vím kam se obrátit. Je fajn v tom nebýt sama a mít nástroj k přemýšlení jak z toho ven.

Ať jste spokojená a daří se Vám dobře!

Odpovědět
Zuzana Ježková
11. 9. 2023 na 6:54 am

Moc děkuji. Právě to, když je má práce užitečná, mi dává obrovský smysl. Přeji, ať se daří!

Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..