Neumím si vybrat. Jak na to?
Říkáte si, ty varianty jsou tak podobné, neumím si vybrat. Bojíte se, že zvolená varianta bude špatná? Máte strach vstoupit do neznáma?
Na to, co s tím se podíváme v pátém díle ze série článků na téma: Zásadní věci, které možná o rozhodování nevíte, a mohly by vám pomoci se lépe rozhodovat.
Strachu rozhodnout se by nás mohlo zbavit uvědomění, že nalezení té jediné správné varianty není tak úplně cesta ke štěstí. Výzkumy Barryho Schwarze ukázaly, že čím jsou lidé starší, tím méně mají tendenci trápit se nalezením jedné perfektní varianty, a také jsou šťastnější.
„Jedna z věcí, kterou vás život naučí, je, že dost dobré je prostě skoro vždycky dost dobré.“ B. Schwarz
Nebojme se přiznat si, že nad svými životy nemáme 100% vliv a že neumíme cestovat do budoucnosti. Volbu, která bude mít pro nás ty nejlepší výsledky, proto věštit neumíme.
Hezky to ilustruje C. Höschl (Stručně a jasně, Nezodpovědní rodiče) v tomto zjednodušeném etickém dilematu:
otázka č. 1:
Kdybyste znali ženu, která je těhotná, která má už osm dětí, z nichž tři jsou hluché, dvě slepé, jedno mentálně retardované a ona sama má syfilis, doporučili byste jí potrat?
Než se podíváte dolů na odpověď, odpovězte ještě na jednu otázku.
otázka č. 2:
Je čas zvolit vůdce světa a váš hlas má rozhodnout. Tady jsou fakta o třech nejslibnějších kandidátech:
Kandidát A: Spolčuje se s politiky, kteří ne vždy hrají čistou hru, a svoje činy konzultuje s astrologem. Měl dvě milenky. Kouří a pije 8-10 martini denně.
Kandidát B: Dvakrát ho vyhodili ze zaměstnání, spí do oběda, na univerzitě bral opium a každý večer vypije čtvrt láhve whisky.
Kandidát C: Byl vyznamenaný jako vojenský hrdina. Je vegetarián, nekouří, pije jen příležitostně pivo a neměl žádné mimomanželské aféry.
Kterého z těchto kandidátů byste si vybrali?
Nejprve odpovězte na obě otázky, až potom se podívejte níž na řešení.
Kandidát A je Franklin D. Roosevelt
Kandidát B je Winston Churchill
Kandidát C je Adolf Hitler
A jen tak mimochodem: Odpověď na potratovou otázku – pokud jste odpověděli ano, právě jste zabili Beethovena.
Znamená to, že nemá smysl pokoušet se o správné rozhodnutí?
Nikoliv, určitě je vhodné učinit vědomé rozhodnutí zohledňující dostupná fakta i intuici. Jinak bychom se chovali nezodpovědně. Je však potřeba si uvědomit, že většinou nelze najít perfektní variantu. Jde o to najít dostatečně dobrou variantu za rozumný čas a pak se posunout dál.
Pár tipů, jak takovou variantu nalézt, najdete v minulém článku.
Jděte do toho. Ať už je to cokoli…
Pokud se stále nemůžete rozhodnout, prostě jednu variantu vyberte a pusťte se do ní. Zní to nezodpovědně? Jen na první pohled. Zřejmě jsou totiž zbývající varianty obdobně dobré, jinak byste přece některou z nich vyřadili. Každá z nich je však unikátní a mnohdy ji dost dobře nepochopíte, dokud se do ní nepustíte.
Chcete vědět víc o tom, proč se nebát si vybrat? A jak z jedné varianty udělat skvělou?
Přečtěte si celý článek na serveru mitvsehotovo.cz, kde byl uveřejněn.
Můj e-book Hodina navíc každý den, který odhaluje 4+1 jednoduché principy jak získat více času v souladu s fungováním našeho mozku, si můžete stáhnout na http://kniha.hodinanavic.cz.
jak-se-rozhodovat
17. 3. 2023 na 4:50 pm[…] NEUMÍM SI VYBRAT. JAK NA TO? […]
Rozhodování a iracionální omyly, kterých se dopouští i váš mozek - Psychologické tipy
17. 3. 2023 na 5:01 pm[…] NEUMÍM SI VYBRAT. JAK NA TO? […]