Odemkněte potenciál svého mozku: Překvapivé důvody, proč spát
Proč spát? Dobrý spánek je jednou z nejlepších věcí, které můžete udělat pro svůj mozek. Nedostatek spánku nebo špatná kvalita spánku může vést k produkci stresového hormonu kortizolu, který ovlivňuje celé tělo a zhoršuje naši paměť. Kromě toho si nespaví lidé pamatují více negativních informací a mají snížené kognitivní schopnosti. Navíc ve stavu spánkové deprivace je pro nás mnohem těžší se ovládat. A k tomu všemu dostatek spánku z vás může udělat lepší rodiče!
Co to znamená dobře spát?
Většina zdravé populace potřebuje ke spánku sedm až devět hodin. Existuje pár procent (méně než 4 %) lidí, kterým stačí méně než sedm hodin. Byla by to tedy hodně velká náhoda, kdyby vy jste zrovna patřili k těm pár procentům šťastlivcům.
Tudíž je lepší pro jistotu počítat s tím, že váš mozek potřebuje minimálně sedm hodin kvalitního spánku.
Kvalitní spánek znamená, že začne dost brzy, abychom stihli i hluboký spánek a abych měli i REM spánek. V tomto článku nepůjdeme do detailu toho, jak vypadá kvalitní spánek, ale chtěla bych začít tím, že vás namotivuji, proč je tak důležité spát.
Proč spát?
Myslím si, že čtenářům mého blogu je docela jasné, že mozek ovlivňuje všechno. Ovlivňuje to, jak se cítíme. To, jak přemýšlíme, jak jsme v životě šťastní, jak reagujeme na druhé.
Proto má smysl náš mozek ochraňovat, starat se o něj. V tomto článku bych vám ráda poradila jednu věc, kterou když uděláte, tak je to jedna z těch nejlepších věcí, které můžete udělat pro svůj mozek.
Tou věcí je: dobře spěte.
Protože se přiznám, že pro mě to byla motivace udělat něco s mým spánkem.
Od té doby, co mám malé děti, jsem docela ráda začala ponocovat, abych si užila čas bez dětí. Ale po té, co jsem si víc zjistila o tom, co všechno náš spánek ovlivňuje, tak chodím spát dřív a dřív.
A díky spánku jsem i lepší matka. Aspoň myslím. Ale proč k tomu se dostanu dále.
Co se děje, když se nevyspíme?
Jsme ve stresu a zhoršuje se nám paměť
Když se vyspíme málo, nespíme kvalitně, tedy když trpíme spánkovou deprivací, naše tělo zaplaví stresový hormon kortizol. Tento hormon má vliv na celé tělo a mozek, a dokonce ovlivňuje i naši paměť, takže si věci hůř pamatujeme.
Takže pokud máte pocit: „Ježiš, já si nemůžu na nic vzpomenout, já si nemůžu něco vybavit“, možná to není tím, že stárnete, ale možná je to jen důsledek toho, že jste ve stresu, a možná jste ve stresu proto, že málo spíte.
Jak se zbavit stresu si můžete přečíst v článku Jak se zbavit stresu i během jedné minuty.
A nebo si rovnou stáhněte mou příručka první pomoci proti stresu. V příručce najdete 9 rychlých a jednoduchých technik, které vás zbaví akutního stresu.
Soustředíme se především na negativní informace
Další, co způsobuje spánková deprivace, je to, že si mnohem víc a významněji pamatujeme negativní informace než informace pozitivní nebo neutrální.
Je to naše přirozená tendence považovat negativní informace za zásadnější. Ale ve stavu spánkové deprivace je to násobně vyšší, a tudíž je pro nás jako těžké si všimnout, že se nám třeba děje něco příjemného, něco hezkého.
Utíkáme od toho a směřujeme si svůj fokus jenom na to špatné.
Zhoršují se naše kognitivní schopnosti
Další, co si možná uvědomujete je, že nevyspalí lidé mají snížené kognitivní schopnosti. Dokonce v mnoha výzkumech dopadli nevyspalí hůř než mírně opilí lidé. Takže nedostatek spánku na nás může mít stejně špatný vliv jako to, že se napijeme alkoholu.
Lidé, kteří jsou nevyspalí, dělají více chyb, trvá jim déle, aby dokončili úkoly.
Takže vy zůstanete v noci déle vzhůru, abyste všechno stihli a další den ráno jste nevyspalí, a proto vám všechno trvá déle, a večer proto zase musíte dlouho být vzhůru, abyste všechno stihli. A je to vlastně takový nikdy nekončící boj.
Máme slabou vůli a neovládáme se
A věc, která byla vlastně pro mě asi nejzásadnější pro to, abych se svým spánkem začala něco dělat, je uvědomění si, jak velký vliv má spánek na naše sebeovládání. A tím vlastně ovlivňuje mnoho dalších věcí.
Když jsme málo vyspalí, tak máme celkově málo kognitivního zdroje, energie, která nám pomáhá ovládat svou vůli a pomáhá nám se regulovat.
To znamená, že nám pomáhá říct NE na lákavé podněty, jako třeba být vyjíst celou ledničku.
Pomáhá nám neprokrastinovat, protože když máme pevnější vůli, tak se nám snáz pouští do úkolů, které třeba nejsou zrovna ty top. A taky nám to zásadně pomáhá, aby nás vytočila každá drobnost.
To znamená, že třeba pro matky malých dětí může být dost zásadní, když jsou vyspané. Protože když jsou vyspané, tak mají větší schopnost seberegulace, a méně na děti křičí apod.
Takže paradoxně to nejlepší, co můžete pro své děti udělat, je vykašlat se na večerní úklid a jít spát, protože pak na ně druhý den budete mnohem milejší.
Existuje samozřejmě spousta dalších a dalších důvodů, proč chodit brzo spát. Během spánku se děje spousta pro naše tělo zásadních věcí. Například během spánku se obnovuje náš imunitní systém a když spíme málo, tak to může vést ke spoustě různých nemocí, které mít nechcete.
Ale to už se tak netýká našeho mozku. Tento článek určitě není úplný výčet toho, co všechno nám hrozí, když nebudeme spát.
Ale je to taková velká motivace k tomu, jestli s tím vaším spánkem nechcete něco dělat.
A co by se s tím spánkem dalo dělat? A jak se postarat o svůj kvalitní spánek?
K tomu se určitě vrátím v nějakém ze svých dalších článků.
Teď mi nezbývá než vám popřát dobrou noc, ať už je večer nebo poledne, protože i takových deset až dvacet minut po obědě je pro náš mozek velmi prospěšných. Tak spěte sladce.
Informační zdroje: Přednášky Shonté Taylor, vědkyně v oblasti neurologie
Pokud máte mnoho nedokončených úkolů a nemáte čas spát, přijďte ZDARMA na webinář pro všechny, kteří chtějí přestat odkládat priority.
Naučte se, jak úspěšně dokončit důležité projekty pomocí jednoduché metody DOTAHOVACÍHO ŽEBŘÍKU.
A to i přesto, že si myslíte, že máte málo času, energie a sebedisciplíny.
Špatně se vám spí, protože jste ve stresu? Stáhněte si můj antistresový balíček, který vám pomůže rychle zvládnout nahromaděný stres.
Jak překonat nejčastější překážky při zavádění návyků: Tipy a triky od psycholožky - Psychologické tipy
13. 4. 2023 na 4:46 pm[…] Odemkněte potenciál svého mozku: Překvapivé důvody, proč spát […]
3 mýty o návycích: Co je opravdu důležité při zavádění nových návyků? - Psychologické tipy
30. 5. 2023 na 9:50 am[…] Odemkněte potenciál svého mozku: Překvapivé důvody, proč spát […]
Jak se dostat z deprese, i během 10 minut - Psychologické tipy
2. 3. 2024 na 2:42 pm[…] Co dalšího můžete získat, pokud budete pravidelně dostatečně a kvalitně spát se dozvíte v článku Odemkněte potenciál svého mozku: překvapivé důvody, proč spát (Odemkněte potenciál svého mozku: Překvapivé důvody, proč spát – Psychologické tipy (p… […]